DUYURU

Çiçek kokulu kitap 25 yaşındaSon dönem Türk edebiyatına en güzel denemeleri kazandıran usta kalem Beşir Ayvazoğlu’nun ilk basımı 25 yıl önce Ötüken’den yapılan Güller Kitabı adlı eseri yeni basımıyla okura sunuldu. Kapı Yayınları’dan, genişletilip yeniden düzenlenmiş haliyle çıkan kitap, böylece 14. baskısına ulaşmış oldu. Türk kültürünün ‘çiçek’ macerasının anlatıldığı kitap, göçebelik devirlerinden bugüne çiçekler etrafında gelişen, incelikli kültür ve derin duyarlılığın yansımalarını konu ediyor. Edebiyattan tasavvufa, sosyal hayattan bahçe kültürüne, semboller ve çiçek kokularıyla dolu bir kültür yolculuğuna çıkarıyor okuru Güller Kitabı. 1992 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından "inceleme" dalında ödüle layık görülen eser, sadece gülden değil, kültürümüze malolmuş bütün çiçeklerden kokular derliyor.

 

GÜLÜN RAKİPLERİ VARDI

 

Ayvazoğlu ‘Güller Kitabı adını, gülün zengin çağrışımlarından faydalanmak ve bir sembol olarak bütün kültürlerde taşıdığı değeri vurgulamak için tercih ettiğini söylüyor. ‘Gül, zaman zaman lâle ve karanfil gibi zorlu rakiplerle mücadele etmek zorunda kalmışsa da, saltanatını her zaman korumuş, bütün çiçekleri, hatta tabiatı özetleyen bir çiçektir’ diyor Ayvazoğlu. Güzel kokusu ve çeşitli renklerdeki muhteşem çiçekleriyle çağlardan beri insanları derinden etkileyen ve bütün kültürlerde her daim özel ve seçkin bir yerin sahibi olan gül, Hafız'dan Ronsard'a, Yunus'tan Tagore'a, Hayyam'dan Goethe'ye, Fuzuli'den Rilke'ye kadar, bütün dünya şairlerinin üzerinde birleştiği tek çiçek olarak saltanatını sürdürmeyi bilmiş. Çiçeği sadece edebiyata yahut süsleme sanatlarına yansıma biçimleriyle değil, bütün hayatımızda tuttuğu yeri göz önüne alarak inceleyen Ayvazoğlu, dağlarda, kırlarda, bahçelerde, masallarda, atasözlerinde, şiirlerde, çinilerde, kilimlerde, hasılı nerede çiçek görse edebi bir denemeye dönüştürüyor. Geriye, çiçek kokan bu kitabı okumak kalıyor.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön