DUYURU

"Almanlar herkesi kendi gibi biliyor"Yeni filmi “Kervan 1915”te Ermeni tehcirini ele alan ödüllü yönetmen İsmail Güneş, Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararına yönelik, “İnsanın öyle bir duygusu var. ‘Biz yaptıysak herkes yapmıştır. Normaldir bu’ diye düşünüyorlar.” dedi. 101 yıl önce yaşanan olayları, devlet kararıyla Giresun’dan Halep’e tehcir edilen Ermeni ahaliden kadın ve çocukların Eğinli Katırcı Salim ile çıktığı yolculuk üzerinden işleyen Güneş, hazırlıkları 2014’ün sonunda başlayan filmin gerçek bir hikayeyi anlattığını belirtiyor.    

 

İsmail Güneş, film öncesi yaptığı araştırmalarındaki gözlemlerine göre 1915’te yaşananların “sistematik bir yok etme” olmadığının altını çiziyor; “Devlet bir yasa çıkartıyor ve buradaki insanları yine kendi ülkesinin sınırları içinde bir yere naklediyor. Bu nakli geçici olarak yapıyor. Yani öngörüsü şu, 1. Dünya Savaşı başlamış. 1914’te Ruslarla savaş halindeyiz. 93 Harbi’nde Ermeni çeteleri Ruslarla işbirliği yapmış. Dolayısıyla askeri bir sorun yaşamamak ve o coğrafyayı daha güvenli hale getirebilmek için bu kararı alıyor. Bu karar alınır alınmaz uygulanıyor ama ilk kafile maalesef katlediliyor. Bunun üzerine (karar) durduruluyor. Eğer bir kötü niyet olsaydı bu durdurma olmaz, devam ederlerdi. Durduruyorlar, bir ay kadar ara veriliyor. Yeniden yönetmelik hazırlanarak kurallar konuyor.”     

 

Dünyanın kayıp yılları

 

Güneş, o yıllarda tüm dünyada büyük kayıplar olduğuna dikkati çekiyor: “10 milyon küsur insan ölmüş 1. Dünya Savaşı sonrası. Neredeyse iki misli insan yaralanmış ve o kadar insan da kayıp. 1. Dünya Savaşı sonrasında ölen Müslüman sayısı 3,5 milyon. Ermeni tezlerine göre 1,5 milyon, bizim kabul ettiğimiz rakama göre de 600 bin insan kaybolmuş, çeteler tarafından öldürülmüş ya da hastalıklardan ölmüş. Çatışmaların içerisinde kalmış.’’       

 

Kervan Ekim’de vizyonda

 

İsmail Güneş’in “Kervan 1915” adlı filmi gerçek bir hikayeye dayanıyor. Filmde, Eğinli katırcı Salim’in, Ermeni bir aileyi sağ asilm Halep’e uluştırması anlatılıyor. Filmin  Ekim ayında seyirciyle buluşması planlanıyor.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön