DUYURU

'Türkiye Ulu Camileri' fotoğraf sergisi açıldıAtatürk Kültür Merkezince, Anadolu'nun farklı şehirlerindeki 40 ulu caminin fotoğraflarından oluşan sergi, Kızılay Metro Sanat Galerisi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na bağlı Atatürk Kültür Merkezince hazırlanan ve Anadolu'nun farklı şehirlerindeki 40 ulu caminin fotoğraflarından oluşan "Türkiye Ulu Camileri" fotoğraf sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

 

Kızılay Metro Sanat Galerisi'ndeki sergi açılışında konuşan Atatürk Kültür Merkezi Müdürü Prof. Dr. Turan Karataş, Anadolu'ya Müslüman-Türk kimliğini kazandıranların Anadolu Selçukluları olduğunu belirterek, "Bir yıldan fazla bir zamandır bir fotoğraf sanatçımız, Anadolu'daki 118 ulu camiyi farklı iki mevsimde gezerek 10 binden fazla fotoğraf çekti. Bu fotoğraflardan seçilen bin kareden oluşan bir albüm hazırladık. Bu sergide de seçilen cami fotoğraflarının 40 tanesini sergiliyoruz." dedi.

 

Karataş, ziyaretçilere, sergiyi sadece gezmelerinin yeterli olmayacağını, mümkünse o camilere bizzat giderek ziyaret etmelerini tavsiye etti.

 

Bursa Ulu Cami, Divriği Ulu Cami ve Ankara Arslanhane Cami'nin de aralarında bulunduğu 40 camiye ait fotoğrafın yer aldığı sergi, 11 Haziran Cumartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 

Kaynak: AA

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön