DUYURU

İstanbul hakkında her şeyİstanbul tarihini, İstanbul’un Antik Çağ’daki ilk yerleşimlerden günümüze kadar “şehir” oluşunu merkeze alarak anlatan “Antik Çağ’dan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi” 10 cilt halinde yayımlandı. İBB Kültür  A.Ş. ve İSAM işbirliğiyle gerçekleştirilen proje, İstanbul’un dünya şehirleri içindeki yerini belirleyerek, şehri topografyası, mimarisi, dini ve sosyal hayatı, yönetimi ve iktisadi hayatıyla bir bütün olarak ele alıyor. Alanında uzman isimlerin kaleme aldığı 10 cilt halinde yayımlanan eser, hem genel okuyucunun beklentilerine cevap veriyor, hem de araştırmacı ve öğrenciler için kaynak kitap olma özelliği taşıyor.

 

4 bin 500 sayfa

 

M. Akif Aydın’ın proje yönetimini yaptığı eserin editörlüğünü Coşkun Yılmaz gerçekleştirdi. 10 cilt 4500 sayfadan oluşan dev eseri, alanın uzmanı 270 akademisyen kaleme aldı. İstanbul’un bütün asırlarını tanıtan eserin tarihçiler, edebiyatçılar ve akademisyenlerden oluşan yayın ve danışma kurulunda Hail İnalcık, İlber Ortaylı, İskender Pala, Haluk Dursun, Mehmet Genç, Erhan Afyoncu, Beşir Ayvazoğlu, Sadettin Ökten, Uğur Derman, Çiçek Derman, Feridun Emecen, Mehmet İpşirli, Coşkun Çakır, Kemal Beydilli, İsmail Erunsal, Korkut Tuna, Tuncay Başoğlu, M. İsmet Uzun, Yunus Uğur ve Turhan Kaçar bulunuyor.

 

DAHA KAPSAMLISI YOK

 

Büyük İstanbul Tarihi, kentin tüm tarihi dönemlerini ele almasıyla alanındaki en hacimli ve kapsamlı çalışma olma özelliğini taşıyor.  İstanbul’un tarihini anlatan 10 ciltlik eserin yazımında, tematik bir anlayışla hareket edilmiş, konular makaleler halinde yazılmış. Eserde şehrin kimliğini belirleyen ve tarihi akışında dönüm noktasını oluşturan Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri esas alınıyor.    

 

Hangi ciltte neler var?

 

Büyük İstanbul Tarihi Ansiklopedisi’nin “Emperyal Dönüşümler” başlığını taşıyan birinci cildinde, şehrin siyasi, zihni, sosyal, dini ve mimari alandaki büyük dönüşüm ve buhranları inceleniyor.

 

İkinci ciltte, İstanbul’un yaşadığı siyasi hadiseler konu ediliyor. Üçüncü ciltte tarihi süreç içinde şehrin demografisi, dördüncüde İstanbul toplumu, beşincide dini hayat, altıncı ciltte ulaşım-haberleşme konularına yer veriliyor. “İstanbul’da Edebiyat, Sanat ve Kültür” başlığı altındaki yedinci cilt, kronolojik ve tematik olarak bütün dönemleri ve çeşitliliği yansıtıyor. Sekizinci cildin konusu mimari olurken dokuzuncu ciltte eğitim, bilim ve teknoloji konuları ele alınıyor.

 

ÜNLÜ YAZARLAR VAR

 

“Hafızalardaki İstanbul” adını taşıyan onuncu ve son ciltte, Mimar Turgut Cansever’den Bizans Tarihçisi Semavi Eyice’ye, Türk müziğinin ünlü hocası Nevzat Atlığ’dan bir İstanbul beyefendisi Sadettin Ökten’e kadar adı bu şehirle özdeşleşen bir çok ünlü isim, çocukluklarının İstanbul’unu anlatıyorlar.

 

Tarih cilt kapakları ardında kalmasın

 

Antik Çağdan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi adlı eserin tanıtımını bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. CRR Konser Salonu’nda düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Erdoğan, tarihin kitap kapaklarının ardında kalmaması için okunması gerektiğini söyledi. Erdoğan, eserin İngilizce ve Arapça olarak da hazırlanmasının dünyaya açılmasına fırsat oluşturacağını dile getirdi. Erdoğan, "Şehir tarihi çalışmaları alanında maalesef çok ciddi eksiklerimiz var. Son yıllarda bu yönde bir çabanın varlığını gözlüyoruz. Ama hala önemli eksiklerimiz var’’ dedi.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön