DUYURU

Rock müziğe Yunus Emre ezgisiAdı Hakan Mevlüt Göktaş. Müzisyen. ‘Protest’ olarak tanımladığı rock müzik yapıyor. Küçük yaşlardan beri ilgisi olan müziğe yaklaşık 9 yıl ara verdikten sonra gördüğü hayırlı bir rüya üzerine yeniden başlamış. Pek çok yabancı müzik sitesinde listelerin en üst sıralarına kadar tırmanan Göktaş, rock müziğe alışılmadık sözler yazıyor. Sadece dini formlarda, ilahilerde duymaya alışık olduğumuz sözleri o rock müziğe taşıyor. Bestelerinde Hz. Mevlana’dan, Yunus Emre’den, Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretlerinden ve diğer din büyüklerinden hikmetli sözler de var. Yabancı bir müzisyen onunla ilgili şu notları düşmüş internete: Mutlu olmak istiyorsanız Hakan’ın müziğini dinleyin. Harika mesajları var. Şarkıları büyüleyici. Parlak, kalıcı ve pozitif.

 

Bu röportaj Hakan Mevlüt Göktaş’ı, internetteki fenomen adıyla Haaqan’ı takdimimdir...

 

Neden müziğe ara vermiştin?

 

İnançlı bir insanım, İslami meclislerde müziğin haram mı helal mi diye tartışıldığı bir dönemdi. Şüpheli her şeyden uzak durmak istedim.

 

Sonra?

 

Sonra bunun ‘aşırı’ bir yorum olacağını düşündüm.

 

Yaptığın müzikte dini terminolojiye de yer veriyorsun, bu nasıl karşılanıyor müzik camiasında?

 

İnsanın diline türlü türlü ezgiler dolanır bunu farkettim ve bir çöküntü içinde gördüm insanları. Dedim niye ‘Hakk şerleri hayreyler zannetmeki gayreyler Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler’ mısraları dolanmasın sert müzik dinleyenlerin diline. Onların da Mevlası yokmu; tabiki var.

 

 Rock müziği popla karşılaştırısan...

 

Rock müzik protesttir. Metalciler daha radikaldir. Pop nabza göre şerbet.

 

Müziği yaparken başka beslendiğin kaynaklar?

 

Allah ne verdiyse.

 

Hedef kitlen var mı?

 

Herkes. Şimdilik daha çok Amerikalı Avrupalı müzisyenler dinliyor beni. Yorumlarında ‘fantastik’, ‘kaliteli tarzı olan bir Türk’ diyorlar.

 

Müzikle mi geçimini sağlıyorsun?

 

Evet müzikle ve kişiye özel parfüm yaparak geçimimi sağlıyorum.

 

 Kariyer planın nedir müzikte?

 

Gelmek istediğim noktayı aslında geçtim, gücümün yettiğince hoş bir seda bırakabilmek şimdiki hedefim.

 

Müziği bir mesaj yöntemi olarak mı görüyorsun?

 

Mesaj vermemek olmaz zaten, rock yapıyorsanız. Benim ilk albümdeki mesajlar daha çok ‘Bak hayat fani ölüm var ama Allah ve ahiret sonsuz’ şeklinde oldu. Bu coğrafyada yetişmiş bir nesil için bu tür mesajlar yeter, fazla yormamak lazım.

 

PORTRE

 

Hakan Mevlüt Göktaş 1976 Niğde doğumlu. İlkokul yıllarında öğretmeni ‘Sesin güzel’ diyerek bol bol türkü söyletti ona. Sonraları Erkin Koray, Barış Manço’nun müziğini duyunca ‘İşte müzik bu’ dedi kendi kendine. Onların etkisiyle 9-10 yaşında rocksever oldu. 13 yaşında klavye çalmaya başladı. 15 yaşında birilerinin arkasında Anadolu turnesiyle para kazandı. ‘Evet rock müzik yapıyorum ama bazen spirütüelim’ diyor. Şimdilik tek bir albümü var; 17 parçadan oluşuyor ve adı da ‘Olduğu Gibi Herşey.’ Bugünlerde türkü-rock albüm çıkarmaya hazırlanıyor. 3 türkülük bir eser olacak. İnternette HAAQAN olarak da bulunabiliyor çalışmaları. Haaqan Beyin Oğlu isimli parçası kısa sürede 126 bin kişi tarafından dinlenmiş. En çok dinleyicisi ise California ve Texas’tan...

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön