DUYURU

'Bakırın sesi' ustalarına huzur veriyorGeçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bakır madeninden alet ve eşya yapma sanatını günümüzde Gaziantep'te yaşatan bakır ustaları, sabahın erken saatlerinde işlerinin başına geçiyor.

 

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı ve Kültür Yolu üzerinde sıralanan ve güne bir korunun ahenkli ritminin andıran çekiç sesleriyle başlayan ustalar, kimilerini rahatsız etse de gün boyu devam eden bu seste huzur buluyor.

 

Bir ellerinde darbe kalemi diğerinde de çekiçleriyle bakırlara şekil veren ustalar, geçmişte evin hemen her alanında kullanılsa da günümüzde çoğunlukta süs eşyası olarak değerlendirilen bakırları ince ince işliyor.

 

Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin de yoğun ilgisiyle karşılaşan bakırcılar, müziğe tercih ettikleri çekiç sesleri ve turistlerin ilgili bakışları altında işlerini yapıyor.

 

 

"Tik tak sesi olmazsa olmaz"

 

Bakır ustası Ecevit Mehmet Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakırı düz tabaka halinde aldıklarını ardından yaptıkları çalışmalarla bakıra istedikleri şekli verdiklerini söyledi.

 

Gün boyu çarşıda "tik tak" sesleri altında bakır işlediklerini anlatan Mercan, "Mesela bir vazo yapacaksak, önce çekiçle bakıra şekil veriyoruz. Sonra da onu vazo haline getiriyoruz. Daha sonra da bakırın üzerine desen yaparak en son şeklini veriyoruz. Tik tak sesi bizim için olmazsa olmaz. Biz, koca çarşıda yüz tik tak sesi arasından bir çivi çakma sesini ayırt edebiliyoruz." diye konuştu.

 

Yerli ve yabancı turistlerin de kendilerine yoğun ilgi gösterdiğini belirten Mercan, "Çekiç seslerinin ahengiyle farklı melodi oluşuyor. Turistler buna yoğun ilgi gösteriyor. Özellikle Ruslar ve Araplar çok geliyor Gaziantep'e. Rusya'ya ve Arap ülkelerine bakır siparişlerimiz oluyor." dedi.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANAT

Kaynak: AAVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön