DUYURU

Bir bilgenin hazinesinden altın öğütlerAkıllı odur ki yalan söylemez, ancak her doğruyu da dile getirmez. Her kişiyi mahrem ve sırdaş sanma, bu özellikler insanoğlunda azdır. Kendi sırrını gizlemen sana sıkıntı veriyorsa, onu başka birinin gizlemesi imkânsızdır. Gönlüyle dili bir olanın sözüne inan!”

 

1500 yılında, gerçek bir devlet adamı ve hakiki bir bilge tarafından kaleme alınmış bir başucu kitabı Gönüllerin Sevgilisi. Asıl adı Mahbûb’ul-Kulûb olan bu eser Türk-İslâm âleminin dev şahsiyetlerinden Alî Şîr Nevâyî’nin olgunluk çağında ve ölmeden önce kaleme aldığı vazgeçilmez bir öğütler kitabı. Prof. Dr. Vahit Türk tarafından günümüz Türkçesine aktarılan Mahbûb’ul-Kulûb, yazarın bizzat görüp yaşadığı olaylardan hareketle yazdığı tam bir bilgelik hazinesi… Kulak verip tutanları bu dünyada haysiyetli yaşatacak bir altın öğütler demeti…

 

Aşk güneş gibidir

 

Devlet adamı, büyük edebiyatçı ve bilge Alî Şîr Nevâyî bu kitabında her kesimden insana seslenirken tevazu, sabır gibi pek çok konuları bölümler hâlinde, hikâyeler ve hikmetli sözlerle bezeyerek okuyucuya takdim ediyor. Bu arada yazar aşk konusuna apayrı bir bölüm ayırıyor ki tamamını okumak insana sahiden çok şey öğretecek ve kazandıracak nitelikte. Biz sadece bir cümlesiyle yetinelim: Aşk güneş gibidir, hüzünlü gönüllerin dikenli bahçesi onunla gül bahçesine döner.

 

Ruha kamçı gibi

 

Ötüken Neşriyat’tan çıkan bu eseri, içinden rastgele seçtiğimiz bazı öğütlerle tanıtmak daha iyi olur kanaatindeyiz. Günümüz insanının bu tür nasihatlere çok fazla ihtiyacı var:

 

“Az konuşmak hikmeti, az yemek sağlığı getirir. Hayırsız zengin, amelsiz bilgin, kitap yüklenmiş yük hayvanıdır. Bilim öğrenmek dini güçlendirmek içindir, dünya nimetlerini toplamak için değil. İnsanlara hizmetten çevirme baş, başına gökten yağsa bile taş. Mazluma merhamet göster ki zalimden emin olasın. Dinlemek insanı doldurur, konuşmaksa boşaltır. Sonlu olan her şeye gönül bağlamak yanlıştır.”

 

Maddîliğin manevîliği günden güne alt ettiği şu günlerde, ruhlarımızı kamçılayacak böyle bir eser iç huzuru kazanmamıza yardımcı olacaktır.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön