DUYURU

Kültür hazinelerimiz yeniden yayınlanıyorTürk İslam Bilim Kültür Mirası Projesi kapsamında yayınlanan Osmanlı Müellifleri ve Îsâgûcî adlı eserlerin tanıtımı yapıldı. Bursalı Mehmet Tahir tarafından Osmanlı’nın son dönemlerinde kaleme alınan ve YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç tarafından yayına hazırlanan “Osmanlı Müellifleri” çok kapsamlı bir bibliyografya niteliğinde. Ebheri tarafından yazılan Îsâgûcî isimli mantık eseri ise uzun süre medreselerde 'mantığa giriş' kitabı olarak okutuldu. Eser Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu tarafından tercüme tetkik edildi. Kitapların tanıtım toplantısına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, üniversitelerin araştırma altyapıları ve insan gücünden sonuna kadar istifade edileceğini söyledi. Özlü, bu maksatla üretime ilişkin bir reform paketinin hazırlanmakta olduğunu haber verdi. TÜBİTAK konusunda da çalışma yapıldığını kaydeden Özlü, TÜBİTAK’ın radikal bir dönüşümden geçirileceğini ve yeniden yapılandırılacağını söyledi. Bakan Özlü "TÜBİTAK kaynaklarının FETÖ’ye kullandırılıp kullandırılmadığına ilişkin çalışmalarımız sürüyor" dedi. Özlü, Türk İslam Bilim Kültür Mirası Projesi’ne iliş- kin olarak da ‘Bilim ve kültür mirasımıza ait Arapça, Farsça veya farklı Türk lehçelerinde yazılmış 100 eseri bilim dünyamıza kazandırmayı hedefliyoruz’ dedi. TÜBİ- TAK burslarına ilişkin soru üzerine Özlü, FETÖ'ye mensup öğrencilerin burslarını keseceklerini bildirdi.

 

İSLAM DÜNYASININ 100 TEMEL ESERİ GELİYOR

 

Türkiye Bilimler akademisi tÜBa tarafından başlatılan türk-islam Bilim Kültür mirası projesi iletürk bilim vekültür mirasınaait farklıalanlardan 100 temeleserin bilim dünyası vegelecekkuşakların istifadesinesunulmasıamaç- lanıyor.türkiye Bilimler akademisi (tÜBa) Başkanı prof. dr. ahmetcevat acartürk-islam Bilim Kültür mirası projesi'nin,tÜBa'nın,kendikültür mirası ile barıştığının kalıcı bir nişanesiolduğunusöyledi. proje, Kalkınma Bakanlığı’nın mali desteğiyle yürütülüyor.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön