DUYURU

Muhteşem Süleyman için vefat ettiği topraklarda sergiOsmanlı Devleti’nin onuncu padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman, vefatının 450. yıl dönümünde ruhunu teslim ettiği ve iç organlarının gömülü olduğu Macaristan’da bir sergiyle yâd ediliyor.

 

 “Kanuni Sultan Süleyman: Macaristan’da Kalan Yürek” adlı minyatür ve fotoğraf sergisi, Budapeşte’de 6 Eylül tarihinde sanatseverlerle buluşacak. Açılışına Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da katılacağı sergi, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde 1 ay boyunca görülebilecek. 7 Eylül 1566’da Zigetvar’da vefat eden Sultan’ın vefat yıl dönümünden bir gün önce açılacak sergide, Matrakçı Nasuh, Lokman, Nigari gibi dönemin minyatür sanatçılarının eserlerinin yanı sıra, Kanuni’nin başmimarı Sinan’ın bazı eserlerinin fotoğrafları da yer alacak. Sergide Sultan Kanuni döneminde yapılmış önemli eserlere de yer verilecek. Mekke su yollarının tamamlanmasından sonra Kanuni’ye gönderilen 12 metre uzunluğundaki “Teşekkürname’nin fotoğrafı” da ilk defa bu sergide görücüye çıkacak.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön