DUYURU

225 tarihî eserle Sultan Hamid dönemi2. Abdülhamid Han döneminin ihtişam ve sanat zevkini yansıtan sergi, Dolmabahçe’de sanatseverlerle buluşuyor.

 

Osmanlı Devleti’nin en büyük hükümdarlarından biri olan Sultan 2. Abdülhamid devrindeki eserler bir sergide buluştu. ‘Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu’ çerçevesinde İstanbul’daki Dolmabahçe Sarayı’nda tertiplenen serginin açılışı, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın da katıldığı merasimle dün gerçekleştirildi. Burada konuşan Kahraman, Sultan 2. Abdülhamid Han’ın çok değerli bir devlet adamı olduğuna dikkat çekti. Kahraman, “Sultan Abdülhamid’in, dağılma sürecinde olan cihan devletini toparlayıp hamleye geçtiğini, huzur içinde bir toplum meydana geldiğini, dışta büyük itibarının olduğunu, içte büyük huzur bulduğunu görmekteyiz. Ama bu maalesef yaşanan harplerle perişanlığa döndü” değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN MESAJ GÖNDERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sempozyumun açılış merasimi için bir mesaj gönderdi. Erdoğan mesajında, “Sultan Abdülhamid, yoğun karalama kampanyalarının, iftiraların muhatabı olmuştur. Parçalanmak üzere olan Osmanlıyı  33 yıl boyunca bir arada tutan  Abdülhamid Han, her açıdan çok önemli bir şahsiyettir. Bize düşen, hiçbir komplekse kapılmadan, 2. Abdülhamid Han dönemini iyi anlamak, gelecek nesillere tanıtmaktır” dedi. 

Millî Saraylar koleksiyonlarında yer alan 225 parça tarihî objenin olduğu “Sultan 2. Abdülhamid Han Döneminden İzler” isimli sergi, 3 gün müddetle açık kalacak.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön