DUYURU

Van Gogh son günlerini psikozda geçirmişYaklaşık 100 yıl önce hayata gözlerini yuman Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un ruh sağlığı hakkındaki tartışmalar devam ediyor.

 

Murat Öztekin - Gogh’la alakalı olarak Amsterdam Üniversitesi’nde yapılan son araştırma, meşhur ressamın hayatının son 18 ayını psikoz hastalığında geçirdiğini ortaya koydu. Aralarında psikiyatr, doktor ve sanat tarihçilerinin de olduğu 35 uzman, sanatçının hayatını ve şahsi mektuplarını tetkik ederek, psikolojik problemleri olduğuna dair bir rapor yazdı. Raporda, Gogh’un kendi kulağını kesme hadisesine de yer verilerek, bunun stres ve alkolün tesiriyle meydana geldiği belgeledi. Fakat Van Gogh’un hangi psikolojik rahatsızlıktan mustarip olduğu tespit edilemedi. 1890’da silahla intihara teşebbüs ettikten bir müddet sonra ölen sanatçının daha önce de şizofreni ve bipolar bozukluk gibi çeşitlik ruhi problemler yaşadığı iddia edilmişti. 

 

Uzman raporunda, Gogh’un kendi kulağını stres ve alkolün tesiriyle kestiğine de yer verildi.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön