DUYURU

Sultan Abdülhamid yolumuzun pusulasıKahraman: “Sultan Abdülhamid analitik bir biçimde analiz edildiğinde, çıkarılacak neticeler, istikbale yapacağımız meşakkatli yürüyüşte yönümüzü tayin edecek bir pusula olacak.”

 

Murat Öztekin - Osmanlı İmparatorluğu’nun 34. padişahı ve 113. halife olan Sultan 2. Abdülhamid’in hükümdarlığının anlatılacağı sempozyum dün Dolmabahçe Sarayı’nda tertiplenen toplantıyla tanıtıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da katıldığı toplantıda, 22-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu” hakkında bilgi verildi. Toplantıda konuşan TBMM Başkanı Kahraman, tarihi ve kültürel mirasımızın bilinmediğini, millet olarak üzerimize bir unutkanlık perdesi çekildiğini söyledi. Sultan Abdulhamid hakkında tertiplenecek sempozyumunun hafızalara tarih şuuru aşılamak için bir adım olacağını kaydeden Kahraman, “Maalesef hafızasını yitiren bir millet, kültür ve medeniyetini de yitirmiş demektir. Bu sebeple tarihi hadiselerden ders çıkarmak zorundayız. Sultan Abdülhamid ve dönemi analiz edildiğinde, neticeleri, istikbale yapacağımız uzun ve meşakkatli yürüyüşte yönümüzü tayin edecek bir pusula, önümüzü aydınlatacak bir meşale olacaktır” diye konuştu. Doğumunun 174. yılı kapsamında anılacak olan Sultan 2. Abdülhamid Han için düzenlenen sempozyumda 12’si yurt dışından olmak üzere 65 akademisyenin katılacağı 16 oturum tertiplenecek. Sempozyumda Sultan 2. Abdülhamid Han ve onun hükümdarlığı dönemindeki ekonomik ve sosyal-politik durumlar ele alınacak. Sergi, konser gibi programların yanı sıra da Sultan 2. Abdülhamid Han’ı konu alan belgesel gösterimi gerçekleştirilecek. 

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön