DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Prof. Dr. Emine Yeniterzi “Mesnevî'de Sabrın Hikmetleri” hakkında konuşacak.Türk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde, Prof. Dr. Emine Yeniterzi “Mesnevî'de Sabrın Hikmetleri” hakkında konuşacak.

 

Emine Yeniterzi kimdir?

 

Prof. Dr. Emine Yeniterzi, 1959 yılında Konya’da doğdu. 1981 yılında Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Eski Türk Edebiyatı alanında yüksek lisansını tamamladı. Başlıca çalışma alanları: Klasik Türk şiiri, metin şerhi, dinî-ahlakî-tasavvufî mesneviler, manzum dinî türler ve Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’dir.

 

9 yıl Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Prof. Dr. Emine Yeniterzi 1989 yılında, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Eski Türk Edebiyatı alanında doktorasını tamamladı. 2003 yılında profesör unvanı alarak Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü görevine devam etti.

 

Prof. Dr. Emine Yeniterzi uzun yıllar Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Anabilim Dalı Başkanlığı ve Bölüm Başkanlığı yaptı. Mevlana Üniversitesi Mevlana Sosyal Araştırmalar Merkezi’nde merkez müdürü olarak çalıştı.

 

2013-2015 yıllarında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Emine Yeniterzi, ulusal ve uluslararası birçok dergide hakemlik yaptı. Bu dergilerden bazıları; Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dergisi, Atatürk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Dergisi ve BİLİG dergileridir.

 

Prof. Dr. Yeniterzi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından Sosyal Bilimler Tüm Zamanlar Yayın ve Atıflar Kategorisinde Birincilik Ödülü ve TÜRKKAD Derneği tarafından DOST 2011 İslâm’a Hizmet Ödülü’ne layık görüldü. VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön