DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Prof. Dr. Mim Kemâl Öke “Sıra Dışı Bir Geyik Muhabbeti” başlığı altında engin kültürel birikiminden dinleyicilerine önemli bilgiler aktaran bir konuşma yapacak.Türk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde, Prof. Dr. Mim Kemâl Öke “Sıra Dışı Bir Geyik Muhabbeti” başlığı altında engin kültürel birikiminden dinleyicilerine önemli bilgiler aktaran bir konuşma yapacak.

 

Prof. Dr. Mim Kemâl Öke kimdir?

 

Kökeni Orta Asya Uygur Türklerine dayanan bir ailenin çocuğu olarak 1955 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğretimini Şişli Terakki Lisesi’nde bitirdi. 1973’te Robert Kolej’den mezun olduktan sonra İngiltere’ye giderek, Cambridge Üniversitesi’nde İktisat ve Tarih alanlarında yüksek tahsilini tamamladı. Sussex, Cambridge ve İstanbul Üniversitelerinde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler ihtisası yaptı, 1979’da BM Genel Sekreterliği’ne bağlı Filistin Dairesi’nde uzman olarak çalıştı.

1980’de Türkiye’ye gelerek, akademik kariyere girdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde 1984’te doçent, 1990’da profesör oldu. 1985’teTRTde genel müdür danışmanlığına getirildi. Günlük gazetelerde "Mim Noktası" adını verdiği sütunundan dış politika değerlendirmeleri yaptı. Dışişleri Bakanlığı’nı temsilen Türk tarihi ve kültürel konularda yurt dışında resmî toplantılara katıldı.

Akademik kariyeri boyunca araştırmaya hep öncelik verdi. Bilimsel makalelerden ziyade uzun soluklu kitap çalışmalarını yeğledi. Türkçe, İngilizce, Urduca ve Arapça yayınlanmış yirmiyi aşkın eserleri arasında Filistin, Ermeni, Musul ve Hilafet sorunları özel bir "konuma sahiptir. Tarihin akışı içinde insanın ikilemlerini resmeden Günbatımı, Kızılelma ve Yaşanmamış Anılar adlı üç romanı; Duvardaki Kan ve Kılıç ve Ney adlı senaryoları bulunan Mim Kemâl Öke, kültürel ve bilimsel çalışmaları sebebiyle çeşitli ödüller aldı. Türk-Pakistan dostluğuna katkılarından dolayı “Sitâre-i Kayd-ı Azam Cinnah” madalyasına (2005) lâyık görüldü.

2000’den itibaren Küresel Toplumu anlamaya/tanımlamaya yönelik tetkiklere imza attı. Son beş yıldır tarihin akışı içinde postmodern insanın kişilik/kimlik ve ruhunu keşfetmesinde müziğin (ritim ve raksın) rolünü irdelemeye çalıştı. Bu doğrultuda Latin Amerika (Kaderle Dans)’, Afrika (İlâhlarla Dans) ve Türk (Aşkla Dans) mistik deneyimlerini "deneme" türünün özgünlüğü içinde değerlendirdiği eserler vücuda getirdi.

Hayatında müziğin ağır basmasıyla kızıyla beraber ritim çalışmalarına, Türk sanat ve tasavvuf mûsikîsi korolarına katıldı. Sosyal duyarlılığı uzantısında engelli çocuklara ritim ve dans (folklor) dersleri vermektedir. Down Sendromu üzerine müstear isimle yazdığı bir ebeveyn el kitabı vardır.

Evli ve iki çocuklu ve bir torunludur. Geniş bir özgeçmiş ve eserlerinin tümü için bkz: www.iticu.edu.tr. Şu andaki proje tezgâhında Türk tasavvuf mûsikîsi grubu kurmak ve kendi anılarını romanlaştırmak bulunmaktadır.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön