DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Serdengeçti Dergisinin Toplu Basımı ile ilgili olarak Serdengeçti dergisi ve Osman Yüksel Serdengeçti hakkında konuşulacak. Serdengeçti’nin yeğenleri Yüksek Mimar Dr. Aydın Yüksel ve TÜRKKAD Başkanı Emine Bağlı’nın da katılacağı toplantıyı, Şair ve Yazar Özcan Ünlü yönetecek. Türk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde, Serdengeçti Dergisinin Toplu Basımı ile ilgili olarak Serdengeçti dergisi ve Osman Yüksel Serdengeçti hakkında konuşulacak. Serdengeçti’nin yeğenleri Yüksek Mimar Dr. Aydın Yüksel ve TÜRKKAD Başkanı Emine Bağlı’nın da katılacağı toplantıyı, Şair ve Yazar Özcan Ünlü yönetecek.  

 

 

SERDENGEÇTİ DERGİSİNİN TOPLU BASIMI

 

Osman Yüksel Serdengeçti tarafından çıkarılan ve kendi döneminde büyük yankılar uyandıran “Serdengeçti” dergilerinin Toplu Basımı, Türk Edebiyatı Vakfı tarafından yayınlandı. 

Bu “Toplu Basım”, evini ve eserlerini Türk Edebiyatı Vakfı’na bağışlamış olan Serdengeçti’nin 33. vefat yıldönümü dolayısıyla kendisinin aziz hatırasına bir armağan olarak sunuldu.

Büyük boy, ciltli, 528 sayfadan oluşan ve Serdengeçti dergilerinin tamamını bir araya getiren Toplu Basım, güzel bir cilt ve hoş bir kapakla okura çıktı. 

Osman Yüksel, “Serdengeçti” dergisini ilk defa 1940’lı yıllarda yayınladı. İlk sayıları beklenmedik bir ilgi gördü ve defalarca basıldı. Geniş halk kitleleri tarafından heyecanla okundu.

“Serdengeçti” dergisi Osman Yüksel Serdengeçti’ye yapılan ağır baskılar, kısıtlamalar ve hapisler yüzünden 15 yılda ancak 33 sayı çıkabildi.  

“Allah” demenin yasak olduğu dönemlerde gençliği dinle buluşturmak ve barıştırmak için Osman Yüksel, dinsizliğe ve dinsizlere karşı Serdengeçti dergisiyle savaş açtı.

Osman Yüksel, derginin Serdengeçti başlığının altına “Allah’a, Millete ve Vatana Koşanların Dergisi” yazısını koydu. Onun da altında büyük harflerle “Hakk’a Tapar, Halkı Tutar” ifadesini yerleştirdi.

Hiçbir dönemde hiçbir iktidarı körü körüne savunmadı, körü körüne de yermedi. Her iktidarı haklı olduğu yerde övdü, haksız olduğu yerde yerin dibine batırdı.

Dergisi sık sık kapatıldı, kendisi her seferinde hapse atıldı. Toplam dört buçuk yıl hapis yattı.

Serdengeçti dergisi, İnönü ve Menderes dönemi ile 27 Mayıs İhtilâli dönemine tutulan çarpıcı bir ayna olarak görülüyor. Derginin farklı sayılarında çok ünlü isimlerin yazı, inceleme, değerlendirme ve şiirleri yer alıyor. 

Dergi sayfalarında dönemde yaşanan çok önemli tarihî olaylara rastlanıyor. 

Serdengeçti dergisi yakın tarihimize gerçek anlamda ışık tutuyor. Meraklı okur yanında tarihçilerimize ve sosyologlarımıza da vazgeçilmez belgeler veriyor.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön