DUYURU

Hak yolunda bir Serdengeçti1947 ile 1962 seneleri arasında toplam 33 sayı yayınlanan ve birçok sayısı siyasi irade tarafından toplattırılan Serdengeçti dergisini çıkaran yazar, siyasetçi ve kültür adamı Osman Yüksel Serdengeçti vefatının 33. yıl dönümünde Türk Edebiyatı Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Dairesi tarafından iki ayrı panel ile anılıyor.

 

TÜRK EDEBİYATI VAKFI’NDA

 

Programlardan ilki yarın Türk Edebiyatı Vakfı’nın Sultanahmet’teki merkezinde gerçekleşecek. Gazeteci ve şair Özcan Ünlü’nün yöneteceği panelde Serdengeçti’nin yeğenleri Dr. Aydın Yüksel ve Emine Bağlı birer konuşma yapacak. Saat 17.00’de başlayacak programda Serdengeçti’den hatıralar ve dergi hakkında bilgiler verilecek. (0 212 526 16 15)

 

Perşembe günü ise İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, Osman Yüksel Serdengeçti’yi panel, şiir dinletisi ve sergiden oluşan özel bir program ile yâd edecek. 

 

“Vefatının 33. Yılında Osman Yüksel Serdengeçti Özel Etkinliği”,  TYB İstanbul Şubesi’nin Sultanahmet Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşecek. Program, açılış konuşmalarının ardından Osman Yüksel’in hayatından kesitler sunan belgesel gösterimi ile başlayacak.

 

AKRABALAR DA KATILIYOR

 

Etkinlik kapsamında yapılacak olan panelin ilk oturumunun moderatörlüğünü Muzaffer Doğan üstelenirken Yavuz Bülent Bâkiler ise konuşmacı olarak katılacak. Panelde, yazar, yayıncı, gazeteci ve aynı zamanda siyasetçi de olan Serdengeçti’nin hayatı, verdiği mücadele ve meslek yaşamı hakkında konuşulacak. Program, Serdengeçti’nin okuyucuları ve yakın akrabalarının duygu ve düşüncelerini dile getireceği ikinci oturum ile devam edecek. Akabinde gençler, Osman Yüksel’in şiirlerini seslendirecek.

 

Etkinlik kapsamında hazırlanan “Osman Yüksel Serdengeçti Fotoğraf Sergisi” de program süresince gezilebilecek. Halka açık ve ücretsiz düzenlenecek olan etkinlik, 18.00-’de başlayacak.

 

PORTRE

 

Osman Yüksel Serdengeçti.  1917 yılında Antalya’nın Akseki ilçesinde doğdu.  Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi. 2. sınıf öğrencisiyken 1944’te meydana gelen olaylara karıştığı için öğrenimi yarıda kaldı. Nihal Atsız ve Alpaslan Türkeş’le birlikte bir süre hapis yattı. Daha sonra ünlü “Serdengeçti” dergisini çıkarmaya başladı. Pek çok sayısı toplatılan bu dergide çıkan yazıları nedeniyle hakkında çok sayıda dava açıldı. Kendisine Serdengeçti unvanını kazandıran bu dergi, 33 sayı çıkabildi. Osman Yüksel, 1965-1969 yılları arasında Adalet Partisi Antalya milletvekilliği yaptı. Eserlerinden bazıları: Mabedsiz Şehir, Bu Millet Neden Ağlar?, Bir Nesli Nasıl Mahvettiler?, Ayasofya Davası,  Kara Kitap.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön