DUYURU

Çocuklar için 366 yeni ‘z-kütüphane’Gençleri kültürel faaliyetlere yönlendirmek isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, işe çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmakla başlayacak.

 

Damla Peker ANKARA

 

Vatandaşların yüzde 41’inin eline hiç kitap almadığı Türkiye’de, okuma kültürünün geliştirilmesi için son yıllarda büyük çalışmalar yapılıyor. ‘Halk ve Çocuk Kütüphanelerinin Rehabilitasyonu Projesi’ çerçevesinde 41 kütüphane rehabilite edilirken; yıl sonuna kadar bu sayının 16’ya çıkması bekleniyor. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda oluşturulan Zenginleştirilmiş Kütüphaneler (z-kütüphane)  de okuma kültürü bakımından mühim projelerden biri oldu. İçerisinde internet hizmeti olan, dijital kitaplarla zenginleştirilmiş bu kütüphanelerin sayısı arttırılıyor. 2015 yılında başlatılan proje çerçevesinde 134 z-kütüphane kuruldu. Yıl sonuna kadar da toplam 366 z-kütüphane kurulması planlanıyor.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön