DUYURU

Büyük Oyun İlk Darbe1870’li yıllarda Meşrutiyetin ilan edilmesi için Sultan Abdülaziz’e büyük baskı yapılmaya başlanmıştı. Fakat milliyetçiliğin artan etkisiyle Sultan Abdülaziz, Meşrutiyete sıcak bakmıyordu. 

 

Yenilik çabalarıyla yıkılmakta olan bir devleti ayakta tutabilmek hatta tekrar eski günlerine kavuşturmak rüyasıyla yanıp tutuşan Sultan Abdülaziz’in politikaları ise İngiltere’nin hiç hoşuna gitmiyordu. Bu yüzde içeride devreye sokulan cuntacı işbirlikçiler, Abdülaziz’e hakaret ve ihanet politikalarının baş aktörü oldu. Padişahın şehadetine giden yolda bu olay, tarihimize kara bir leke ve ‘ilk darbe’ olarak geçti. Yusuf Akçay’ın yazıp Kenan Korkmaz’ın yönettiği ‘Büyük Oyun-İlk Darbe’ adlı tiyatro oyunu işte böylesi bir döneme ışık tutuyor. 

 

 

 

150 yıllık oyun

 

Yarın akşam Cemal Reşit Rey Konser salonunda ilk kez seyirciyle buluşacak oyunun tüm prodüksiyonu Esenyurt Belediyesi’nce üstlenildi. Eserde, Türkiye’nin darbeler tarihini ve 150 yıldır oynanan “Büyük Oyun” sorgulanıyor.  Son olarak 15 Temmuz’da sahnelenen “Büyük Oyun”un şifrelerinin çözüldüğü “İlk Darbe”‘nin yönetmeni Kenan Korkmaz, oyuna hazırlandıkları süreçte meş’um 15 Temmuz ihanet operasyonunun yaşandığını ve dolayısıyla bu oyunun aciliyetine inandıklarını söylüyor. Korkmaz, ‘Bir taraftan da metin üzerinde, o hain darbe girişiminden sonra bir gönderme olmalı diye metni baştan aşağı revize ettik’ diye konuşuyor. Tarihsel oyunlarda seyirciyi yakalama sıkıntısının olduğuna değinen Korkmaz, günümüze göndermeler olduğu için projenin içine sindiğinin altını çiziyor.  

 

Abdülaziz ismi içimi yakıyor

 

Oyunda “Sultan Abdülaziz”i canlandıran Şenol Kara: Benim burnumun direğinin sızlaması için Sultan Aziz denmesi yeterlidir. Başına gelenler yüzünden içim yanar, vicdan azabı duyarım. Bu karakteri sahneleyeceğimi öğrendiğimde hissettiğim ilk duygu da buydu. Şu anda da aynı his ve aynı duygu içerisindeyim.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön