DUYURU

Kızı Cemil Meriç'i anlattıÜmit Meriç: “Babam zor şartlara rağmen ya okumuştur ya yazdırmıştır ve bu çalışkanlığıyla da hepimize örnek olmalıdır.”

 

Murat Öztekin

 

İstanbul Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde önceki gün ziyarete açılan 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, faaliyetler ve söyleşilerle dopdolu bir şekilde devam ediyor. Prof. Dr. Ümit Meriç de fuarda, “Babam Cemil Meriç: Cemil Meriç’in düşüncesi” konulu mülakata katıldı. Babası Cemil Meriç’in doğumunun 100. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Meriç, büyük yazar hakkında hatıralar anlattı. Babasının bir üniversite olduğunu dile getiren Ümit Meriç, şu bilgileri verdi: “Cemil Meriç’in eserlerini okumak, birkaç cümleyi beğenip onları ezbere almakla bitecek bir çaba değildir. Çünkü Cemil Meriç, bir ayağı kendi ülkesinin irfanına basan ama diğer ayağıyla bütün dünya kültürlerini dolaşmak isteyen bir evrensel tecessüstür. ” Ümit Meriç, babasının 38 yaşında gözlerini kaybettiğini, 67 yaşında da felç olup sonraki üç yılı yatakta hasta geçirdiğini hatırlatarak, “Bütün menfi şartlara rağmen Cemil Meriç, hayatının hiçbir dakikasını boşa geçirmemiştir. Ya okumuştur ya yazdırmıştır ve bu çalışkanlığıyla da hepimize örnek olmalıdır. Kendisine, ‘Türkiye neden bu hâlde?’ diye soran birine, ‘Evladım ciddi değiliz’ cevabını vermiştir” ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön