DUYURU

‘Şeyh Hamdullah’ın Mushafı’na tıpkıbasım“Hattatların Piri” olarak tanınan Şeyh Hamdullah’ın yazdığı Mushaf-ı şerif, asırlar sonra yüksek kalitede yeniden basıldı.

 

İslam yazı sanatını zirveye taşıyan ve “Hattatların Piri” olarak adlandırılan Şeyh Hamdullah’ın yaklaşık 500 yıl önce yazdığı ve Türkiye’deki en değerli el yazması Kur’ân-ı kerimler arasında bulunan Mushaf-ı şerifin tıpkıbasımı tamamlandı. Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından 2014’te başlatılan proje çerçevesinde, Şeyh Hamdullah’ın, Sultan II. Bayezid’in tilaveti için hususi olarak yazdığı Mushaf-ı şerif, yüksek çözünürlükte fotoğraflanıp, “hexachrome” tekniğiyle, bin adet basıldı. Böylece, aynı rengin farklı tonları esere yansıtıldı ve sayfalardaki çeşitli leke izleriyle renk geçişleri başarıyla aktarıldı. Eserin basımında, tezhipli bölümlerdeki fırça boyasının sahip olduğu tabii doku ve sayfa zeminlerindeki gerçeklik hissini en hassas biçimde yansıtabilmek için “kum tram” metodu da kullanıldı. Tıpkıbasımın kapağında, orijinaline en yakın doku ve renge sahip iki ayrı hakiki deri üzerine sıcak varak ve soğuk gofre olmak üzere 24 baskı uygulandı. Eser, Prof. Dr. Muhittin Serin’in kaleme aldığı “Şeyh Hamdullah ve Yazdığı Mushaf-ı Şerif” adlı kitapçıkla birlikte hususi kutusunda neşredildi. Eser, 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarında da sergilendi. Sultan II. Bayezid’in hat hocalığını da yapan Şeyh Hamdullah’ın yazdığı Mushaf-ı şerif, süslemesi ve cildiyle Türkiye’deki el yazması Kur’ân-ı kerimler arasında çok nadide bir yere sahip.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön