DUYURU

Aytmatov için asra bedel anma“Gün Olur Asra Bedel”, “Cemile” ve “Beyaz Gemi” gibi kitaplarıyla kültürümüzü dünyaya tanıtan Aytmatov, ‘Türk Dünyası’nda yâd edilecek.

 

Türk dünyasında yetişmiş son asrın en büyük edebiyatçılarından Cengiz Aytmatov, doğumunun 88. yıl dönümü sebebiyle İstanbul Topkapı Türk Dünyası’nda tertiplenecek faaliyetle anılıyor. Kırgızistan Başkonsolosluğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Kırgızistan Dostluk Derneği’nin iş birliği ile tertiplenecek faaliyet, Aytmatov’un hayat hikâyesini anlatan belgesel film gösterimi ile başlayacak. “Gün Olur Asra Bedel” başlığıyla bugün 14:00’te gerçekleşecek faaliyette Aytmatov’un hayatı, şahsiyeti, siyasi kimliği, eserleri ve tesirleri ele alınacak. “Selvi Boylum Al Yazmalım” ismi ile beyazperdeye uyarlanan “Kırmızı Eşarp” romanının da yazarı olan Aytmatov’u anlatan bir resim sergisi de açılacak. 12 Aralık 1928’de Kırgızistan’da doğan ve 2008’de Almanya’nın Nürnberg şehrinde hayatını kaybeden Aytmatov, “Gün Olur Asra Bedel”, “Cemile” ve “Beyaz Gemi” gibi kitaplarıyla Türk kültürünü dünyaya tanıtmıştı.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön