DUYURU

Sanatkar Şah Muhammed BabürHindistan’daki Babür İmparatorluğu’nu kuran Zahireddin Muhammed Babür Şah, 1483’te bugün Özbekistan hudutlarında bulunan Fergana şehrinde hayata gözlerini açtı.

 

Babasının vefatının ardından 12 yaşında Fergana hükûmetinin başına geçti. 11 sene Özbek ve Tatar melikleri ile harp edip, Gazne ve Afganistan üzerinde hâkimiyet kurdu. Babür Şah, 1526’da Paniput Meydan Muharebesi’nde Sultan İbrahim Ludi’nin ordusunu yenerek Hindistan üzerinde Babür (Gürganiye) İmparatorluğu’nu kurdu. Daha sonra Osmanlının yardımıyla Hinduları kesin olarak yendi. Okumayı çok seven Babür Şah, aynı zamanda sanatkâr ve şairdi. “Babürname” kitabında hayatını yazan Şah, fıkıh bilgilerini anlatan Mübeyyen adlı bir eser kaleme aldı. Babür Şah, “Hatt-ı Baburi” ismi verilen bir yazı tarzı da geliştirdi. Ömrünün son yıllarında çeşitli hastalıklarla boğuşan Şah, 26 Aralık 1530’da Agra’da hayatını kaybetti. 

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön