DUYURU

Divanin Kemali: Şeyh GalibDivan edebiyatının son abide şahsiyetlerinden, Şeyh Galib veya asıl ismiyle Mehmed bin Mustafa Reşid, 1757’de İstanbul’da dünyaya geldi.

 

İlk tahsilini babasından aldıktan sonra Galata Mevlevihanesinde din ve tasavvuf dersleri okudu. Daha 24 yaşında "Divan"ını tertip etti. Herkesin dikkatini çeken Şeyh Galib, Nabi'nin “Hayrâbâd” isimli mesnevisinden daha güzel bir eser yazma iddiasında bulundu. En güzel mesnevilerden biri olan "Hüsn-ü Aşk"ı meydana getirerek bu iddiasını ispatladı. Bir müridinin vefatına çok üzülen Şeyh Galib, hastalığa duçar oldu. Ölümü ima eden beyitler yazdıktan sonra 41 yaşında vefat etti. Hayata gözlerini yumduğunda tarihler 3 Ocak 1798'i gösteriyordu...

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön