DUYURU

Bayrak şairi Arif Nihat Asya bugün hayatını kaybetmişti...Asıl adı Mehmed Arif olan şair Arif Nihat Asya 5 Ocak 1975'te hayatını kaybetmişti.

 

Asıl adı Mehmed Arif olan şair Arif Nihat Asya, 1904’te İstanbul Çatalca’da doğdu. Hayata çok talihsiz başladı; henüz yedi günlükken babasını kaybetti. Çocukluğu akrabalarının yanında sıkıntılar içerisinde geçti. Tahsilini İstanbul’da yapan Asya, Darülmuallimin-i Aliyyesinde okudu. Genç yaşta şiirler kaleme almaya başladı, üniversiteyi bitirip öğretmen olduktan sonra da yazmaya devam etti. Vatan-bayrak temalı şiirleriyle büyük bir üne kavuşan Asya, fıkra ve denemeler de kaleme aldı. Asya, Mevlevi kültürüyle yakından alakadardı. Bu yüzden modern edebiyatın nazım şekilleriyle klasik edebiyatınkileri birlikte kullandı. Kıbrıs dâhil çeşitli yerlerde uzun seneler öğretmenlik yapan Arif Nihat Asya, emekliliğinde taşındığı Ankara’da hastalanarak vefat etti. Öldüğünde takvimler 5 Ocak 1975’i gösteriyordu...

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön