DUYURU

Sekiz dakikada gelen şöhretBankok’tan Malatya’ya uzanan bir hikaye. Geçen yıl Cannes’da prömiyer yapan ‘Sadece Tanrı Affeder’ filminin başrol oyuncusu Vithaya Pansringarm, uluslararası jüride yer almak üzere Malatya Film Festivali’ndeydi.

Meşhur Vanitiy Fair dergisi onunla yaptığı röportaja ‘Bilmeniz gereke uluslar arası bir şöhret’ başlığını atmıştı. Uluslar arası yarışma bölümünde jüri üyeliği yaptığı 5. Malatya Film Festivali’nde sohbet etme imkanı bulduğum Vithaya’nın hikayesini dinleyince ‘Sekiz dakikada gelen şöhret’ başlığını düşündüm.

Vithaya Pansringarm… Bizler onu yaygın olarak Nicholas Vinding’in yönettiği ‘Sadece Tanrı Afferder’ adlı filmle tanıdık. Vithaya’nın ‘İntikam Meleği’ lakaplı polis komiseri Chang’ı canlandırdığı bu film, geçen yıl Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyeri yapmıştı. Öncesinde ünlü ‘Hangover’ ve ‘Ninja 2-Gözyaşının Gölgesi filmleri var. Bu yıl içinde Çin’de Uluslar arası Şangay Film Festivali’nde ‘The Lastr Executioner’ filmiyle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü kazandı. Başka ödülleri de var. Peki, şöhretin uluslararasına açılan bu kapısına varana dek hangi basamaklardan geçmişti Vithaya?

Batı kültürü hayranı orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak Tayland’ın Bangkok şehrinde doğdu. Thai Üniversitesi’nde bir süre muhasebe eğitimi alsa da asıl tutkusu sanattı. Bu tutkusu onu, teyzesinin Tayland restoranı işlettiği ve yaşadığı şehir olan New York’a ulaştırdı. New York Teknoloji Enstitüsü’nde grafik tasarımı okudu. 1987’de Bangkok’a geri döndü. Evlendi, ve eşiyle birlikte bale okulu açtı. 20 yıldır da karısının ders verdiği bale okulunu yönetmeye devam ediyor.

Şimdilerde ellili yaşlarını süren Vithaya için hayat normal seyrinde akarken, -tıpkı filmlerdeki gibi bir sahne geliyor şimdi- günlerden bir gün katıldığı partide bir adam yaklaşır kendine ve ‘aradığım yüz sizsiniz, kısa film çekeceğim oynar mısınız’ diye soruverir. Meraklı bir karakteri olan Vihtaya’nın ‘Neden olmasın’ cevabıyla hikaye başlar. Avusturalya’lı görüntü yönetmeni Wade Muller’in sekiz dakikalık kısa filmi internet ortamında dolaşmaya başladıkça Vithaya’ya Tayland film sektöründen de teklifler gelmeye başlar. Derken kısa film yönetmeni Muller, Vithaya’yı bu kez de Taylan’da çekilmekte olan bir Hollywood yapımının oyuncu seçmelerine önerir. Ve böylece Vithaya 2009 yılında ilk kez uluslar arası bir yapımda oynamış olur. 50’li yaşlarda erişilen bir şöhret ve işte Bangkok’tan Malatya’ya uzanan hikayenin kısa özeti.

 

Ancak Vithaya’nın önemsememiz gereken bir özelliği var; O usta bir martial arts (doğu sporları) ustası. Hem de beşinci dan’dan siyah kuşak sahibi. Uzakdoğulu ve dövüş yeteneğin onu aksiyon filmlerinin ararnan oyuncusu haline getirmiş görünüyor. Ama bütün bu olup bitenlerden önce Vithaya’nın tekliflere açık ve meraklı kişiliğine vurgu yapmamışmıydık; zira uluslar arası şöhretin kapısı böyle aralanmamış mıydı. 50’li yaşlarda emeklilik düşleyenler… İkinci bir ihtimale neden göz kırpmayasınız!

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön