DUYURU

Kafkas Kartalı Şeyh ŞamilÇeçen kahraman Şeyh Şamil, 1797 yılında Dağıstan’da hayata gözlerini açtı. Gençliğini ilim tahsil ederek geçirdi, bunun için seyahatler yaptı.

 

Gittiği Irak’ta büyük âlim Mevlâna Halid-i Bağdadi’ye tabi olarak tasavvufta ilerledi. Ardından memleketine döndü ve Gâzi Muhammed’in işgalci Ruslara karşı başlattığı mücadeleye katıldı. Bir müddet sonra Çeçenlere imam olan Şeyh Şamil, halkı teşkilatlandırdı. Güçlü Rus ordularına karşı, 1834’ten 1859 yılına kadar yapılan şanlı direnişin sembolü oldu. Fakat Kırım Harbi yıllarında Çeçenistan işgal edildi. Yalnız kalan Kafkas Kartalı Şeyh Şamil, Ruslar tarafından teslim alındı. Rusya’da mecburi ikametten sonra serbest kalan Şeyh Şamil, 4 Şubat 1871 tarihinde hac için gittiği Medine’de vefat etti.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön