DUYURU

Önen: Bizi hakikat değil algılar yönetiyorSinemanın, kanaatler üzerinde derin tesirleri olduğunu söyleyen Önen: Hollywood filmlerine bakın, bütün teröristler mutlaka Müslüman’dır

 

Yapımcı ve yönetmen Veysel Karani Önen, “Algının Kıyılarında Bir Gezinti“ başlıklı programda gençlerle buluştu. Önen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisinde tertiplenen faaliyette, sinemanın kanaatler üzerinde derin tesirleri olduğunu söyledi. Önen şöyle konuştu: Hollywood filmlerine bakın, bütün teröristler mutlaka Müslüman’dır. Bu büyük yalana dindarlar bile inanıyor artık. Size hepimizin ortak bir kanaatle sahip çıktığı bir mottoyu da hatırlatayım; “Çanakkale geçilmez!” Sorgulayalım lütfen, Çanakkale hakikaten geçilmedi mi? O hâlde üç yıl sonra İstanbul’u işgal eden İngilizler nereden geçip geldi? Çanakkale gerçekten bir zafer mi yoksa yüz binlerce vatan evladını yitirdiğimiz bir aydın soykırımı mı anlamamız lazım. Aklımızın bir köşesinde tutalım; yalın gerçekten ziyade, algıladıklarımız ve inandıklarımız bizi yönetiyor. 

REKLAM

 

“KÖKSÜZ UCUBELER”

Coğrafyamızın değerlerine sadık sanatçılara ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Önen “Özgün sanat eserleri, ancak bilgiyi irfanla süsleyebilmiş sanatçıların, içinde yaşadığı cemiyeti iyi tanıması ile ortaya çıkabilir” dedi. Sanat adına ortaya dökülen işler için “köksüz ucubeler” tabirini kullanan yönetmen Önen “Kırsal kesimle alakalı hikâye anlatmak isteyen sinemacı dostların, Cihangir’deki dairelerinden çıkıp birkaç köyü ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. Zahmet olacak ama biraz tezek koklasalar, çapa nerede kullanılır, tarla nasıl bir yerdir, gözlemleyerek öğrenseler hiç fena olmaz” ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön