DUYURU

İçinden tarih geçen romanlarYerli değerlere önem veren yazarların eserlerini ön plana çıkaran Mihrabad’dan dört kitap daha okura sunuldu. Bu kitaplardan bazılarının piyasada baskısı tükenmişti. Bunlardan ikisi yazar Üstün İnanç’a ait. İnanç’ın başörtüsü meselesini konu alan ve Mesut Uçakan tarafından aynı adla sinemaya da uyarlanan Yalnız Değilsiniz romanını geçen haftalarda yayınlayan Mihrabad, aynı yazarın ‘Bir Kimlik Lütfen’ ve ‘Ayıp Uşakları’ adlı romanlarının yeni baskılarını yaptı. İnanç, ‘Bir Kimlik Lütfen’de Türkiye’nin kimlik arayışlarını romanlaştırıyor. Ayıp Uşakları romanında ise, Füsun adlı kahramanın şahsında farklı ‘izm’lere kapılmış aydınlarımızın içine düştüğü bataklığa dikkat çekiyor. Mihrabad’dan çıkan bir başka eser ise ‘tarihi roman’ dizisinden çıkan Yıldırım Bayezid. Cavit Esen’in kaleme aldığı eser, Halçlılara karşı Niğbolu’da muhteşem bir zafer kazanan ve 14 yıl saltanat süren, hayatı ibretlerle dolu olan bir Padişah’ın romanı. 

NENE HATUN’UN GAZASI

Aynı yayınevinden çıkan bir diğer tarihi roman da Sara Gürbüz Özeren imzalı ’93 Harbi ve Nene Hatun’ adını taşıyor. Yakın tarihimizde mühim bir olay olan 93 Harbi 1877-1878 Osmanlı Devleti’nin üzerinde yabancı emellerin hayata geçirildiği yıllar olarak biliniyor. Roman işte o yılların fotoğrafını okura sunuyor.

Eserde ayrıca 1857 yılında Erzurum’da doğan ve ulusal kadın kahramanlarımızdan Nene Hatun’un mücadelesine de yer veriliyor. Roman, hem cephe, hem de cephe gerisinden kahramanların hikayelerini, günlükler şeklinde birinci ağızdan anlatıyor.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön