DUYURU

Şeb-i Arus törenlerine ziyaretçi akınıYaşamını "Hamdım, piştim, yandım", ilahi aşk yolculuğunu "Gel ne olursan ol yine gel" sözleriyle özetleyen tasavvuf felsefesinin büyük alimi Mevlana Celaleddin-i Rumi, "düğün gecesi" olarak adlandırdığı ölümünün 741. yılında çeşitli etkinliklerle anılacak.

 

"Şeb-i Arus" etkinlikleri kapsamında çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanan Konya'da, talebi göz önünde bulunduran seyahat acenteleri de farklı fiyat ve gün aralıklarını kapsayan seyahat seçenekleri hazırladı.

 

AA muhabirine açıklama yapan bir tur şirketinin yetkilisi Kerem Gökçe, Şeb-i Arus turlarının vatandaşlardan çok büyük ilgi gördüğünü söyledi. Bu yıl farklı günleri kapsayan birkaç program seçeneği hazırladıklarını belirten Gökçe, Mevlana'nın sevgilisi Rabb’ine kavuştuğu ve "düğün gecesi" olarak adlandırılan Şeb-i Arus'da yerli ve yabancı turistlerin Konya’'yı ziyaret etmek istediğine vurgu yaptı. Gökçe, "Bu dönem Konya'nın tarihi camileri, farklı doğası ve mevlevilerin semazen gösterileriyle farklı bir kültür tanımak isteyenler için muhteşem bir fırsat" dedi.

 

Gökçe, üç farklı tur seçeneği hazırladıklarına değinerek, "Şeb-i Arus turlarının ücretleri 199 ile 599 lira arasında değişiyor. Turların içeriğinde şehirdeki kültürel mekanların ziyaret edilmesi, 7 Aralık'ta başlayacak sema törenlerinin seyredilmesi ile şehre özgü lezzetlerin tadılması gibi seçenekler bulunuyor.

 

Turlara ilgi oldukça yoğun. Şu ana kadar 40 otobüsümüz dolmuş durumda" ifadelerini kullandı. "İran'dan yoğun talep var" Konya'ya Şeb-i Arus döneminde tur düzenleyen acente sorumlusu Serdar Eşmeli de üç farklı tur seçeneği sunduklarını dile getirdi. Dileyenlerin günübirlik, 2 ve 3 gün konaklamalı alternatifleri de tercih edebileceğini kaydeden Eşmeli, "10-17 Aralık tarihlerini içine alan turların ücretleri 175 liradan başlarken, 3 gün 2 gece süren seyahatlerin ücretleri de 949 liraya kadar çıkabiliyor" diye konuştu.

 

Eşmeli, Konya'ya 2 gece 3 gün gidenlerin ilk gün Konya gezisinin ardından Karaman'daki türbe ve camileri de ziyaret edebileceğini belirterek, şunları ifade etti: "17 Aralık'ta siyasilerin de katılımıyla düzenlenecek büyük törenin dışında her gün Ahmet Özhan'ın vereceği mini konserler ve törenler de olacak. Daha kısa seyahat planlayanlar bu törenleri de seyredebilecek. Hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin ilgisi her geçen yıl artıyor törenlere. Özellikle son dönemde İran'dan yoğun talep var. Biz Konya'ya 15 otobüs ziyaretçi götürmeyi planlıyoruz. Vatandaştan gelen ilginin yoğunluğu nedeniyle 13 ve 17 Aralık'taki törenler kapalı spor salonunda yapılacak." İstanbul'da Şeb-i Arus hazırlıkları sürüyor Mevlana Celaleddin-i Rumi, İstanbul'da da anılacak.

 

Bu yıl 13 Aralık'ta Sinan Erdem Spor Salonu'nun ev sahipliğinde ilk kez Avrupa yakasına taşınan Şeb-i Arus törenini, 15 bin kişinin izlemesi bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla AdStation tarafından organize edilen tören, Konya dışındaki tek Şeb-i Arus töreni olma özelliği taşıyor.

 

Bu yıl 13 Aralık Cumartesi akşamı Ataköy'deki Sinan Erdem Spor Salonu'nda kutlanacak gecede, Yavuz Bingöl, Mustafa Ceceli, Alişan, Yusuf Güney ve Sami Özer semazen gösterilerine ilahilerle eşlik edecek. Taşkın Sabah'ın orkestrasıyla katılacağı gecenin sunuculuğunu Ertem Şener yapacak. Gecede, Mevlana'nın "Etme" şiirini ise Yavuz Bingöl okuyacak. AdStation Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Palazoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mevlana'ya gösterilen yoğun ilgi dolayısıyla Konya'nın yanında artık İstanbul'da da tören düzenlendiğini söyledi.

 

Konya'daki etkinliğin sınırlı olduğunu, biletlerin hızla tükendiğini vurgulayan Palazoğlu, "Bu işin başkenti Konya. Yoğun ilgi var. Biletler tükendiği için insanlar yeteri kadar faydalanamıyor. Mevlana zaten Konya'ya değil, dünyaya mal olmuş bir şahsiyet. Konya'ya alternatif İstanbul'da düzenlediğimiz Mevlana'yı anma etkinliğine de yurt içi ve dışından yoğun ilgi var" dedi.

 

Engelliler için özel anlatım Ataşehir'deki Ülker Sports Arena'da düzenlenen ve ilk yıl 15 bin, geçen yıl da 13 bin kişinin katıldığı etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da davet edildiğini, Karadağ'dan Başbakan Yardımcısı, Meclis Başkanı, Makedonya, Kosova, Bulgaristan ve Yunanistan'dan da milletvekili, belediye başkanı, din adamı gibi çok sayıda kişinin katılacağını anlattı. Palazoğlu, Görme ve İşitme Engelliler Derneği ile işbirliği yaparak, 200 kişilik yer ayırdıklarını belirterek, görme engellilere kulaklıklarla etkinliğin anlatılacağını, işitme engellilere için de çevirmen olacağını söyledi.

 

Gecede sahne alacak Yavuz Bingöl, Şeb-i Arus'a özel bir hazırlık yapıldığını belirterek, Mevlana'nın Şems'in ardından yazdığı "Etme" şiirini bestelediğini ve ilk kez 13 Aralık'taki etkinlikte söyleyeceğini belirtti.VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön