DUYURU

'Kaplumbağa Terbiyecisi' tablosunun filografisini yaptıTrabzon'da edebiyat öğretmeni Gülşen Özkan, yaklaşık bir ay içinde 8 bin 568 çivi ve bin 700 metre tel kullanarak, Osman Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" tablosunu filografi üzerine işledi.

 

Trabzon'da Ortahisar Belediyesi Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan kursa devam eden annesine özenerek, evde filografi çalışmaları yapan Gülşen Özkan, 4 ay önce kendisi de kursa kayıt yaptırdı.

 

Basit figürler yaparak kendisini geliştiren Özkan, daha sonra Osman Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" tablosunu filografi sanatı ile yapmaya karar verdi. Özkan'ın bir ayda tamamladığı eser, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'nda açılan sergide büyük ilgi gördü.

 

Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanat eserlerine farklı bir merakı olduğunu ifade ederek, "Kaplumbağa Terbiyecisi' adlı tablo, kursa başladıktan sonra hep yapmak istediğim bir eserdi." dedi.

 

Özkan, tabloyu bir ay önce yapmaya başladığında internet üzerinden araştırmalar yaptığını vurgulayarak, "Kursta sergi açılacağını duyduğumda tabloyu yetiştirmek için gece gündüz çalıştım. 5 saat boyunca tablonun başından kalkmadan, yemek yemeden çalıştığım günleri biliyorum. Ellerim kanadı, tırnaklarım kırıldı, özellikle başparmağımı su topladı. Ama tüm bu zorluklara rağmen tabloyu çok büyük bir sabırla işledim. Çok şükür tamamladım. Sergiye yetiştirdim." dedi.

 

8 bin 568 çivi ve bin 700 metre tel kullandı

 

Tabloyu severek yaptığını ve çok özen gösterdiğini anlatan Özkan, şunları söyledi:

 

"Ortaya çıkan eserim, benim için çok kıymetli. Serginin en çok ilgi gören tablosu oldu. Sergiyi gezenler 'Kaplumbağa Terbiyecisi'ni filografi üzerinde gördüler. Tablo için 8 bin 568 çivi yani bu da 3 kilogram yapıyor ve bin 700 metrede tel yani 10 tane bobin kullandım. Kurs hocamız ise tablonun bazı malzemelerinin dikkat çekici olması için deri malzeme kullandı. Bundan sonra ki hedefim ise 'İnci küpeli kız' ve 'Mona Lisa' eserlerini filografi sanatı ile yapmak." 

 

Kaynak: AA

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön