DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil ve Tezhip Sanatçısı Füsun Barutçugil, “Klasik Türk Sanatlarının İhyası Mümkün mü?” başlıklı bir konuşma yapacaklar...Bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil ve Tezhip Sanatçısı Füsun Barutçugil, “Klasik Türk Sanatlarının İhyası Mümkün mü?” başlıklı bir konuşma yapacaklar.

 

Hikmet Barutçugil kimdir?

1952 yılında Malatya’da doğdu. 1973 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tekstil eğitimine başladı. Aynı yıl hat sanatına ilgi duydu ve ebru yapımına başladı. 

1977 yılında lisans eğitimini tamamlayan Barutçugil, 1978 – 1981 yılları arasında ihtisas için gittiği Londra’da sanat ve ebru ile ilgili araştırma ve calışmalarını aralıksız sürdürdü. 1988 de dünya literatürüne, “Barut Ebrusu” diye bilinen yeni bir ebru türünü bulan kişi olarak geçti. 

Ebrunun tanıtımı için yurt içinde ve yurt dışında 110 kişisel, 104 karma sergi açtı, İstanbul’da uluslararası üç Ebru Kongresi organize etti. 

2010 yılında yüksek lisans yaptı. Her sene İngiltere’de düzenlenen Art in Action sanat festivalinde, 2012 ve 2016 “Best Of The Best” ödüllerini aldı. 2016 yılında Üsküdar Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. 

Hâlen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Milli Saraylar Eğitim Dairesi ve Ebristan'da (İstanbul Ebru Evi) eğitim veriyor. Başta British Museum olmak üzere birçok müze ve özel koleksiyonlarda eserleri yer alıyor. Yayımlanmış birçok makale, söyleşi, televizyon programlarının yanı sıra 37 kitabı bulunuyor.

 

 

Füsun Barutçugil Kimdir?

956’a Diyarbakır’da doğdu.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu ve İşletme İktisadı Enstitüsü yüksek lisansını tamamladı.

1990-1992 yıllarında Topkapı Sarayı Geleneksel Türk Sanatları Kursu’nda, Cahide Keskiner, Semih İrteş, Mamure Öz’den eğitim aldı. Daha sonra Semih İrteş, Mamure Öz ve Nilüfer Kurfeyz ile çalışmalarına devam etti. 

Bir süre Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Sanatlar Bölümü’nde misafir öğrenci olarak bulundu.

1990 yılından beri tezhiple uğraşan sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında pek çok karma sergide yer aldı. 

2013 yılından bu yana Hasan Çelebi’den Hat dersleri alan sanatçı, çalışmalarına Ebristan’da devam ediyor.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön