DUYURU

7 Güzel Adam bu kütüphanedeÜsküdar'da Fatih'in Mahkemesi olarak bilinen tarihî mekân, bir süredir heyecanlı bir hazırlığa sahne oluyor. Tarihi bina, sivil toplum kuruluşu YediHilal ve Üsküdar Belediyesinin elbirliği ile "Yedi Güzel Adam ve Öncüler Kütüphanesi" adıyla tematik bir kütüphaneye dönüştürüldü. Projeyi hayata geçirmek üzere aylardır hummalı bir faaliyet yürüten proje görevlileri, mekanı bu özel ve "güzel " amaçla kullanıma açmak için gün sayıyor. 

Kuruluşunun ardından göz ve gönül dolduran etkinliklerle "insana ve İslam'a hizmet" vazifesinde hızlı bir ilerleme kaydeden sivil toplum kuruluşu YediHilal, bu yaz Üsküdar Belediyesiyle imzaladığı protokol çerçevesinde Fatih'in Mahkemesi'nde fizibilite çalışmaları yaparak harekete geçti. Öncelikle, Cahit Zarifoğlu'nun şiirinden hareketle, kütüphanede eserleri yer alacak "Yedi Güzel Adam" olarak "Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt, Alaeddin Özdenören ve Mehmet Akif İnan," isimleri üzerinde karar kılındı. Buna "Öncüler" olarak belirlenen "Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Cemil Meriç, Malcolm X, Hasan El-Benna, Muhammed İkbal ve Aliya İzzetbegoviç"in de ilave edilmesinin ardından, kitap listeleri oluşturuldu. "Yedi Güzel Adam ve Öncüler"in kendi kitapları ve haklarında yazılan tüm kitaplar temin edilerek tematik bir kütüphane kuruldu. Mekan, açılışının ardından hem kütüphane olarak hizmet verecek hem de YediHilal Derneği tarafından düzenlenecek kültür-sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapacak.

YediHilal Derneği Başkanı Mustafa Enesoğlu, konuyla ilgili açıklamasında "kütüphanenin tematik bir kütüphane olmak anlamında Türkiye'de ilkler arasında yer aldığını, başta lise ve üniversite öğrencileri olmak üzere kütüphanenin aktif bir şekilde kullanılmasını sağlayacaklarını ve böylece Yedi Güzel Adam ve Öncüler Kütüphanesinin 'kaliteli ve güzel insanlar' yetişmesinde önemli bir boşluğu dolduracağını" dile getirdi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise projenin, gençlerin öncüleri tanımasına ve fikri gelişimlerine katkıda bulunacak bir kütüphane olacağını belirterek, Üsküdar’dan başlayarak, Türkiye’de ve dünyada insanlığa faydalı ve örnek olacak nitelikli projeler üretebilmek için her zaman gençlerin yanında olacağını vurguladı.

Üsküdar Kara Davut Camiinin karşısındaki sokakta yer alan kütüphanenin kurdelesi, 7 Aralık Pazar günü saat 13'te Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören'in de bulunacağı anlamlı bir törenle kesilecek. Açılış töreninin ardından tüm davetliler Bağlarbaşı Kültür Merkezine geçecek ve saat 15'te Nuri Pakdil ile Rasim Özdenören'in sohbet toplantısına katılacaklar. Kültür ve sanat camiasının yoğun ilgisine mazhar olması beklenen bu toplantıya iştirak edenlere hatıra olarak Cahit Zarifoğlu'nun şiir kitabı "Yedi Güzel Adam" ve kütüphaneyle ilgili tanıtım broşürleri hediye edilecek. 

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön