DUYURU

İlhami Atalay: İnancımdan dolayı önümü kestilerRessam İlhami Atalay’ın eserlerinden oluşan “İç Harp’ten Kuru Fasulye’ye” isimli resim sergisi sanatseverlerle buluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin destekleriyle düzenlenen sergi, Taksim Metrosu Kültür AŞ Sanat Galerisi’nde açıldı.      

 

Sergi açılışında medya mensuplarıyla buluşan ünlü ressam Atalay, inançları ve fikirlerinden dolayı sanat hayatı boyunca sürekli önünün kesildiğini söyledi.      

 

İyi dereceyle bitirdiği akademinin ardından sınavla Avrupa’da eğitim görmeye hak kazanan Atalay, Almanya’nın Düsseldorf şehrine, kavramsal sanatın öncülerinden Joseph Beuys’un atölyesine gittiğini aktardı.   

 

Yunus Emre sayesinde  

 

Sonrası nda Berlin Akademisine başvurduğunu bildi ren ressam, Yunus Emre’nin bir eserinden ilham alarak yaptığı çalışmasıyla sınavı kazandığını ve insanın içsel savaşını resmettiği o çalışmasının, akademinin girişinde 1,5 ay boyunca sergilendiğini dile getirdi. Atalay, yurt dışında eğitim görmesine rağmen İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde yeniden imtihana alındığına işaret ederek, şunları kaydetti: Beni deli, ruh hastası diye Milli Eğitim Bakanlığına bildirdiler. Beni akademiden uzaklaştırdılar. Hocaya, ‘Niçin böyle yapıyorsun?’ diyorum. ‘Azizim, bu akademinin çatısı altında Allah’a inananın yeri yoktur’ diyor.”  

 

Sümerbank Halıcılık Enstitüsünde desinatörlük yapan ve uzun süre Türkiye’yi dolaşarak halı desenleri çıkaran Atalay, sakalları gerekçe gösterilerek işine son verildiğini vurguladı. 

 

Atalay, Yahudi bir işadamının 22 yağlıboya tablosunu satın almasıyla ve 1984’te Gülhana semtinde beğendiği bir yeri, iki senelik kirasını peşin verip atölye olarak açtığını kaydetti.

 

Galerisini 31 yıl sonra kapatmak zorunda kalan sanatçı, bu yıl içerisinde 3 farklı kitabı da sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.       

 

“İç Harpten Kuru Fasulye’ye” uzun ince bir yol

 

“(İç Harp), Atalay’ın 1973’te Berlin’de yaptığı, belki de onun sanat serüveninin en önemli tablosu. Yunus Emre’nin, insanın içerisindeki devasa savaşı anlatan bir şiirinden yola çıkarak, Berlin Güzel Sanatlar Akademisinin ihtisas sınavında yaptığı bir eser. Fikir ve hikaye çok güçlü. O tablo, uzun süre Akademinin girişinde sergilendi. 

 

Biz de bu sergi için ‘İç Harp’i milat kabul ettik. O eserden, sanatçının 2014’te yaptığı ‘Kuru Fasulye’ eserine kadar gelerek, sergideki hikayeyi tamamladık.” 

 

YUNAN HEYKELİ BASKI ARACIYDI

 

Ressam Atalay: Akademide Yunan heykellerinin gölgesinde bir eğitim veriliyor, Yunan mitolojisi üzerinden psikolojik baskı yapılıyordu.    

 

En büyük eleştirmenim anneannemdi 

 

Benim en büyük eleştirmenim anneannemdi. Babam kızıyordu. Bütün yaptıklarımı yok edip yakıyordu. Çünkü mühendis olmamı istiyordu ama anneannem, dedem imam olduğu için, ‘Hani benim torunum ne yapmış? Dedenin ezan okurken resmini yaptın mı?’ diyerek bana konu veriyordu. Böylece onun verdiği konuları resim olarak işliyordum.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön