DUYURU

'Bilge Mimar'ın hayali gerçek oluyorDünyada üç kez "Ağa Han Mimarlık Ödülü"nü alan ve "Bilge Mimar" olarak tanınan merhum Turgut Cansever'in hayali, Sivas Kalesi Projesi ile gerçeğe dönüşecek.

Dünyada üç kez "Ağa Han Mimarlık Ödülü"nü alan ve "Bilge Mimar" olarak tanınan merhum Turgut Cansever'in hayali, Sivas Kalesi Projesi ile gerçekleştirilecek.

Türk mimar, şehir plancısı, düşünür merhum Turgut Cansever'in hayalini kurduğu, az katlı binaları, sosyal tesisleri, yeşillikleri, ibadet yerleri, konakları, bedesteni, arastası, el sanatları çarsısı, restoranı, kafesi, hamamı olan mahalle, Sivas Belediyesince hayata geçiriliyor.

Dünyada üç kez "Ağa Han Mimarlık Ödülü" alan Cansever'in hayali olan proje, Kaleardı Mahallesi'nde gerçeğe dönüşecek.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sivas Kalesi" adını verdikleri projenin mimarı Turgut Cansever'i rahmetle andığını söyledi.

Projeyi Cansever'in kızının öncülüğünde belli revizyonlar içermek kaydıyla, esasından uzaklaşmadan tamamlama aşamasına getirdiklerini belirten Aydın, kurulun imar planlarını onaylandığını bildirdi.

Kentsel tasarım projelerinin de onayda olduğunu ve kurul toplantısından çıktığında uygulama aşamasına geçileceğini ifade eden Aydın, "Kale projesi, Sivas için son derece önemli, Sivas'a prestij, değer katacak. Burada Sivas konaklarını yaşatmak istiyoruz, Sivas mahallesini oluşturmak istiyoruz." diye konuştu.

Proje kapsamında mülkiyet sorunlarının çözüldüğünü ve yüzde 97 kamulaştırmaların bittiğini anlatan Aydın, kalanların kısa zamanda sonuçlanacağını dile getirdi.

Aydın, bu yıl projenin belirli bir aşamasına başlamayı hedeflediklerini vurgulayarak, "Burası sit alanı olduğu için her aşamada kurulun onayı gerekiyor. O yüzden proje istediğimiz hızda gitmese de bu yıl itibarıyla inşallah başlayacağız." dedi.

"Birçok dizi ve filmin burada hayat bulacağına inanıyoruz"

Projenin uygulanacağı yerin, sivil vatandaşların mülkiyetlerinin bulunduğu bir alan olmayacağına dikkati çeken Aydın, şunları kaydetti:

"Burasını tamamen turizme yönelik kullanacağız. Sivas konakları olacak, iki katlı, maksimum üç katı geçmeyen yükseklikler olacak. Bu alanı her vatandaşa açabilecek şekilde turizm noktasında kullanmayı hedefliyoruz. El sanatları çarşıları olacak, hamamları, arastaları, restoranlar, kafeler olacak. Sivas kültürünü her boyutuyla yansıtacak fonksiyonlar yükleyeceğiz ama birçoğu butik otel şeklinde olacak. Turizm noktasında yerli ve yabancı turistler için bir çekim, cazibe merkezi olacağını düşünüyoruz. Hatta birçok dizi ve filmin burada hayat bulacağına inanıyoruz. Umarım hedeflerimize ulaşacağız."

Projenin mimari merhum Turan Cansever'in burada bir Sivas mahallesi kurmayı ve eski Sivas konaklarını inşa etmeyi hedeflediğini belirten Aydın, "Özellikle Osmanlı mahallelerinde az katlı binalar, bahçeli konaklar, hamamlar, el sanatları çarşıları, arastalar, bedestenler tarzında bir yerleşim anlayışı hakimdi. Bu anlayışı burada yaşatmak istiyoruz. Turgut hocanın da hayali ve arzu ettiği buydu." açıklamasında bulundu.

Projenin 50 dönümü kapsadığını bildiren Aydın, kurul süreçlerinin zaman kaybettirmemesi durumunda maksimum 3 yılda projeyi tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti. Aydın, yaklaşık 50 milyon lira maliyet öngördüklerini söyledi.

Aydın, "Turgut hocanın bu projede çok büyük emeği var. Çalışma arkadaşları da kızı ve damadıydı. Dolayısıyla kendisi hayatta olmadığı için kızı ve damadıyla bu projeyi devam ettiriyoruz. Turgut hocamızın hayalini inşallah Sivas'ta gerçekleştireceğiz." şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön