DUYURU

Bu topraklar şairlerin nefesiyle yoğrulduMustafa Aydoğan, merhum şair Alaeddin Özdenören’in gazete ve dergi sayfalarında kalan söyleşilerini kitaplaştırdı. ‘Şiir Beni Korkutmuştur’ adlı kitap, Özdenören’in sanat evrenine ışık tutuyor.

 

Şair-yazar Mustafa Aydoğan, meslektaşı, yoldaşı Alaeddin Özdenören ile ilgili ikinci bir kitaba imza attı. Geçen yıl, Özdenören’in hayata bakışını, dostluklarını, şiir yolculuğunu, dergiciliğini, ailesini ve içinde bulunduğu edebiyat mahfillerini anlatan ‘Yalnızlık Mahşeri’ adlı kitaba imza atan Aydoğan, şimdi de merhum şairin gazete ve dergi sayfalarından çekip çıkardığı röportajlarını kitaplaştırdı. ‘Şiir Beni Korkutmuştur’ adlı kitap Cümle Yayınları’ndan çıktı.

 

Aydoğan, Özdenören’in sadece şiiriyle değil, düşünce yazıları ve denemeleriyle de edebiyata ciddi bir miras bıraktığını söylüyor.

 

Röportajları kitaplaştırma amacını ise “Şiirleri, denemeleri ve yazılarının bir kısmı kitaplaştı ama söyleşileri dağınık halde dergi sayfalarında, televizyon kayıtlarında öylece kaldı. Biz, bu çalışmaların okuyucuya ulaşmasını istedik” cümleleriyle açıklıyor.

 

GENÇ ŞAİRLER OKUMALI     

 

Mustafa Aydoğan, özellikle genç şairlerin, Alaeddin Özdenören kitaplarını okuması gerektiğini söylüyor: “Şiir, bir iklim meselesidir. Şairlik, kendine özgü bir hayat ve duyuş biçimidir ama bunlardan daha önemli bir şey var: Şiir bir amaç değil, sonuçtur. Şairlik bir maya meselesidir. Bu maya Alaeddin Özdenören de var.”

 

Aydoğan, Özdenören›in bir televizyon programında “Şiir beni korkutmuştur” ifadesini kullandığını ve bunun kendisine çok ilginç geldiğini aktararak, “Bir şairin şiirden korktuğunu söylediğine daha önce hiç rastlamadım. Bu sözün devamında daha da ilginç bir şey söylüyor: ‘Şiirin çılgınlığından çekinir hale geldim’ diyor” değerlendirmesinde bulunuyor.       

   

Söyleşi kitaplarının ‘eser’ olarak değerlendirilemeyeceğini de kaydeden yazar Aydoğan, “Hiçbir sanatçının, hiçbir şairin söyleşisi başlı başına bir eser sayılmaz. Bu tür metinlerin amacı, okuru, şair veya sanatçının eserlerine yöneltmektir” dedikten sonra bir de tavsiyede bulunuyor: “Genç şair ve yazarların özellikle Özdenören’in ‘Unutulmuşluklar’ kitabını mutlaka okumalarını isterim. Öte yandan, Alaeddin Özdenören’in söyleşileri okunduğunda görülecektir ki şiire bakışı son derece kendine özgü. Şaşırtıcı bir kavrayış ve yorumlayış biçimi var.”

 

GELENEKTE ŞİİR VAR

 

Aydoğan, edebiyat geleneğimizin şiir geleneğinden ibaret olduğunun altını çizerken de “Bu topraklar şairlerin nefesiyle yoğrulmuştur. Zaman zaman şiir ikliminden uzaklaşmalar olsa da, insanın söyleyebileceği en yüksek söz biçiminin şiir olduğu gerçeği değişmez” diyor.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön