DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Yrd. Doç. Dr. Bilen Işıktaş, “Osmanlı Türk Müziğinin Dünü Bugünü” başlıklı bir konuşma yapacak.Bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde Yrd. Doç. Dr. Bilen Işıktaş, “Osmanlı Türk Müziğinin Dünü Bugünü” başlıklı bir konuşma yapacak.

 

Bilen Işıktaş Kimdir?

1980 yılında İstanbul’da doğdu. 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler ve Ses Eğitimi bölümlerini kazandı. İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Yüksek Lisans programını 2011 yılında "Şerif Muhiddin Targan'ın Ud Tekniğine Katkısı: 6 Ud Taksiminin Analizi” başlıklı tezini hazırlayarak tamamladı. 

2009 yılının Haziran ayında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Holy-Spirit Üniversitesi, Kaslik (USEK) ve Arap Müzik Akademisi tarafından düzenlenen uluslararası ud yarışmasında dünya ikincisi oldu. Mısır, Cezayir, Libya ve Tunus’ta konserlere katıldı. 2009 yılı başında Avrupa Birliği MELT (Migration in Europe and Local Tradition) projesi kapsamında Almanya, İtalya gibi ülkelerde Türkiye’yi temsil etti. 

2011’de Aşkın Ensemble ile Almanya Lüneburg Heide Müzik festivaline katıldı. 2014’te Mayıs ayında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun davetiyle Paris’te UNESCO binasında gerçekleştirilen konserde Göksel Baktagir’e uduyla eşlik etti. 

Doktorasını İTÜ SBE Müzikoloji ve Müzik Teorisi programında Osmanlı’dan Cumhuriyete Geçiş Sürecinde Modernleşme, Bireyselleşme ve Virtüozite İlişkisi: Şerif Muhiddin Targan” başlıklı teziyle 2016’da tamamladı. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok sempozyumda yer aldı. 

Bilimsel çalışmaları, müzik sosyolojisi, modernleşmenin müziğe etkisi, Frankfurt Okulu ve Osmanlı-Türk müziğinin değişim süreçleri gibi konular üzerinde yoğunlaşmaktadır. 

Hâlen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü, Geleneksel ve Modal Müzikler Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürüyor ve aynı zamanda Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (OMAR) görev yapıyor. 

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön