DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Osmanlı’nın Son Kaptan-ı Deryası Hacı Vesim Paşa’nın Torunu Haydar Volkan, “İstanbul Âdâbı ve Kaybolun İnceliklerimiz” başlıklı bir konuşma yapacak.Bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde Osmanlı’nın Son Kaptan-ı Deryası Hacı Vesim Paşa’nın Torunu Haydar Volkan, “İstanbul Âdâbı ve Kaybolun İnceliklerimiz” başlıklı bir konuşma yapacak.

 

Haydar Volkan Kimdir?

Efendim, Haydar Volkan gibi çok yönlü şahsiyeti tanıtmak imkânsız. Geniş bilgi edinmek isteyenler haydarvolkan.com sitesine lütfen baksınlar. Biz burada kısaca kendisi hakkında şu bilgileri vermekle yetineceğiz.

İkinci Dünya Savaşı sırasında 21 Mayıs1944 yılında dünyaya geldi. Babası bestekâr ve rebabî Sabahaddin Volkan, annesi ise piyanist Mukadder Volkan’dır. Âlimler ve filozoflar yetiştirmiş bir sülâledendir. 

Kadıköy Maarif Kolejindeki tahsil hayatından sonra, Türk maarif sistemini reddetmiş ve kendi eğitimi ile bizzat kendisi meşgul olmuştur. Esas servetin, beyin ve gönülde olduğuna çok genç yaşta inanmış olan Haydar Volkan, hayatı boyunca, cemiyeti ve kendisi için lâzım olacakları öğrenmiş ve halâ da kendisi ve cemiyeti için lüzumlu gördüklerini öğrenmekte olan bir insandır. Çok insanın hiç bilmediği bir tarafı, Haydar Volkan'ın son derecede çağdaş yaşantısına yanında, mükemmel bir din bilgisinin ve doğduğundan beri de Mevlevi tarikatı mensubu olması ve bu konuda, Evrensel çapta bir eserinin dahi bulunmasıdır. Yine çok az kişinin bildiği, Haydar Volkan’ın diğer bir özelliği de, Türk musikisini çok iyi bilmesi ve uzun bir müddette bu musikiyi icra etmiş olmasıdır. Ses tellerine yanlış bir müdahale ile talihsiz bir ameliyat sonrası, 3.4 oktav olan sesini maalesef kaybetmiştir. 

Üsküdar Şemsipaşa’daki yalıları yandığında, içinde çoğu el yazması 66.000 kitap ve o güne kadar Türkiye’de neşrolunan, bütün gazetelerin nüshaları da maalesef yalı ile birlikte yanmıştır. Hâlen de binlerce kitap ve dokümandan oluşan kütüphanesi, Haydar Volkan için en büyük servetir.

Şiir yazmak, kitap yazmak, senaryo yazmak, fotoğraf çekmek, heykel yapmak, iç mimari veya peyzaj uygulamalarında gösterdiği sanatsal başarılar yanında, spikerlikten tonmaysterliğe, soğuk demircilikten kumaşa desen basmaya kadar, çok üst seviyede uyguladığı birçok sanat, zanaat ve iş dalı da vardır. Akla gelen tüm yönleri ve işçiliği ile multivizyon gibi çok zor bir işi, başından sonuna kadar tek başına ve büyük bir rahatlıkla yapabilen bir kişidir. Haydar Volkan’ın dünya teknolojisinde halâ kullanılan, bazı icatları da vardır. Eksikliğini hissettiği bir şeyi piyasada bulamazsa icat eden bir kabiliyettir.

Hiç renk vermeden bir kral ile kral, çöpçü ile çöpçü olabilecek kadar rahat, olgun ve komplekslerden arınmıştır. Ne gözünde birini büyütür. Ne de gözünde birini küçültür. Ciddi olarak tahammül edemediği husus: Küstahlık, terbiyesizlik, haksızlık ve haddini bilmezliktir. Böyle bir durumda muhatabı kral dahi olsa, gerekeni hiç tereddüt etmeden yapar. 

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön