DUYURU

Yol gösteren bir edebiyat insanıHem bir edebiyat tarihçisi, hem yazar, hem de öğrencilerine ışık olmuş bir Hoca; Prof. Dr. İnci Enginün... İlkeli ve disiplinli bir insan, çözüm odaklı bir idareci... Dostları, edebiyatçılar İnci Hoca’yı anlattı.

 

Edebiyat tarihçisi, akademisyen ve yazar İnci Enginün için «Prof. Dr. İnci Enginün Saygı Gecesi” adlı panel düzenlendi. İBB Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panele Prof. Dr. Abdullah Uçman, Prof. Dr. Emel Kefeli, Beşir Ayvazoğlu ve Erol Gökşen konuşmacı olarak katıldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Türk Dili Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Abdullah Uçman, Enginün’ün edebiyat alanında çok önemli eserlere imza attığını söyledi. Enginün’ün titiz çalışmalar yaptığına dikkati çeken Uçman ‘Özellikle Anadolu›da akademik çalışmalar yürüten arkadaşlar, onları yönlendirecek tecrübeli kişilerle karşılaşamıyor. Kendi başlarına bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama olmuyor. Ben ise İnci Hocayla yaptığım çalışmalarda çok büyük tecrübeler edindim’ dedi.

 

Yazmayı hiç bırakmadı 

 

29 Mayıs Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Kefeli de Enginün’ün ilkeli ve disiplinli bir insan, çözüm odaklı bir idareci olduğunu vurguladı. İnci Enginün’ün edebi birikiminin büyüklüğüne işaret eden Kefeli, şunları aktardı: “İnci Hoca, farklı bir bakış açısı olan, yol gösteren, ufuk açıcı bir insan. Edebiyata bütünlük fikri içerisinde bakardı. Ayrıntılarda boğmak yerine geneli görmemizi sağlayan özelliği herkesin üzerinde etkili olmuştur. Türk dünyası edebiyatları üzerinde de çok farklı ve özel düşünceleri vardı. Meseleler karşısında soğukkanlı davranan biri olduğu gibi, gerekli gördüğü yerde çok yerinde müdahalelerde bulunur. Herhangi bir yerdeki boşluğu doldurulamayacak, çok zengin hayal dünyası olan güzel bir insan.” Yazar Beşir Ayvazoğlu ise İnci Enginün’ün eserlerinden çok şey öğrendiğini ifade etti. Enginün’ün, kitapları ve kütüphaneleri yaşamının bir parçası haline getirdiği yorumunu yapan Ayvazoğlu, “Onun edebiyatı, edebiyatı aşan bir konumdadır. Edebiyata geniş açıdan bakabilen biridir. İlgisini edebiyatla sınırlandırmadan, tiyatro ve müzik gibi sanat alanlarını da yakından takip etmiştir. Disiplinli ve metodik çalışır. Edebi eserler hakkında düşüncelerini her zaman polemikten uzak durarak kaleme aldı.” diye konuştu.

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön