DUYURU

Türk motiflerine adanan bir ömürTürkiye’nin yetiştirdiği önemli ressamlarından Bige Çetintürk’ün eserlerinden oluşan ‘Bige Çetintürk Retrospektif Sergisi’ Pendik’te sanatseverlerin izlenimine sunuldu. Kendine has tarzı, sıra dışı çizgi ve yorumlarıyla nakış nakış işlenen eserlerin sahibi olan Çeliktürk, Halı, kilim ve kumaş desenlerinde tire ve noktalama tekniğini bulmuş, ayrıca tahta kaşıklarda halı ve kilim motiflerini ilk kez kullanmıştı.Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açılan sergide, sanatçının  minyatürden ahşap süslemeye kadar çok sayıda eserini görmek mümkün. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, serginin amacının bu değerli sanatçının eserlerini yeni kuşaklara tanıtmak olduğunu belirtti. Bige Çetintürk Retrospektif Sergisi, 16 Nisan’a kadar gezilebilecek.

 

Bige Çetintürk 1950’li yıllarda etkin bir sanatçı olarak yurt için ve yurtdışında çok sayıda sergi açtı, ödüller kazandı. Özellikle İtalyanlar sanatçının eserlerine büyük ilgi gösterdi. Sanatçı vefatının 10. yılında ‘Bige Çetintürk Retrospektif Sergisi’ ile Pendik’te anılıyor. 

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön