DUYURU

Kanije’de bir dahiEğer Batı ülkelerinin Tiryaki Hasan Paşa ayarında bir generali olsaydı, biz dâhil bütün dünya milletlerinin zihnine onun adı kazınırdı. Heykelleri, portreleri herkesçe tanınırdı. Hakkında film üstüne film yapılır, sayısız romana, doktora tezine ve araştırma eserine konu olurdu. Evet, kesinlikle böyle olurdu!

Fakat ne acıdır ki bizler kendimiz dâhi generalimizi, daha doğrusu dünya tarihinde bir benzerinin gösterilemeyeceği o Kanije kahramanını tanımıyoruz. Askerinin sayısı ve silâhlarının gücüyle değil, sırf aklı ve zekâsıyla Batı’nın devasa Haçlı ordusunu dize getirmiş bir komutandır Tiryaki Hasan Paşa.

Neredeyse Avrupa milletlerinin hepsinin hem silâh, hem askerle katkıda bulunduğu 100 bin kişiyi aşkın bir Haçlı ordusunu, Tiryaki Hasan Paşa erişilmez strateji ve taktik dehasıyla bozguna uğrattı.

Avusturya İmparatoru’nun başkomutanlığını yaptığı ve o zamana göre en modern silâhlara sahip o dev ordu, Tiryaki Hasan Paşa karşısında en utanç verici mağlubiyeti tattı.

“Paşa Baba çevremizdeki dağlar ve bataklıklar bile düşman askerleriyle dolup taşmışken nasıl bu kadar rahatsınız?” sorusuna, askerin moralini yüksek tutmak için şu cevabı veriyordu: “Rüyamda Hz. Ali Efendimizi gördüm. Asker evlatlarıma selâm söyle, zafer onların, dedi bana.”

Casusları, taktikleri, hileleri ve daha pek çok zeka parıltılayrıyla imkânsız bir savaşı kazanan bu gerçek dâhiyi ülkemizde tanımayan kimse kalmamalı! Çünkü o bizim yüz akımız ve unutulmaması gereken bir değerimizdir.

Tarihi romanların önemli ismi Mehmed Niyazi’nin Tiryaki Hasan Paşa’nın akıllara durgunluk veren kahramanlığını anlattığı “Kanije” adını taşıyan yeni romanı, hayale değil, tamamen gerçeklere dayanıyor. Çünkü yazar, bu eseri yazmak için yerli ve yabancı birçok belgeyi ve eseri tarayıp incelemiş. O yüzden “Kanije” her bakımdan ayakları yere basan ve hiçbir abartma ve uydurmaya yer vermeyen dört dörtlük bir tarihî roman.

Güçlü yazarımızın bu romanı, okuyucusunu âdeta büyülüyor. Bir oturuşta okunacak kadar sürükleyici ve heyecan verici. Bu eseri atalarına sahip çıkmak isteyen herkes okumalı, tarih ve edebiyat hocaları tarafından da öğrencilere mutlaka tavsiye edilmeli.

Çanakkale Mahşeri ile halkımıza o muhteşem tarihî destanı yeniden yaşatan Mehmed Niyazi, Ötüken Neşriyat’tan çıkan bu son eseri “Kanije” ile de unutulan ve unutturulan bir kahramanımızı, hem de dünya çapında bir kahramanımızı gönüllerimize yerleştiriyor ve kalplerimizde ona gerçek bir taht kurduruyor.

Milletimize o büyük Paşa’yı, o mübarek insanı hakkıyla tanıttığı için Mehmed Niyazi’ye şükran borçluyuz.

 

Cemal Aydın

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön