DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: S. Ü. emekli öğretim üyesi Dr. Sait Başer, “Kimlik ve Kişilik Çatışmaları” başlıklı bir konuşma yapacak.Bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde S. Ü. emekli öğretim üyesi Dr. Sait Başer, “Kimlik ve Kişilik Çatışmaları” başlıklı bir konuşma yapacak.

 

Dr. Sait Başer Kimdir?

 

4 Aralık 1957’de Isparta ili Yalvaç ilçesinin İleği köyünde doğdu. İstanbul Sağmalcılar Lisesini bitirdi. Üç yıl Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamladı. 1984-1994 yıllarında Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nın neşriyat müdürlüğünü yürüttü. Kubbealtı Akademi Mecmuası’nın Yazı İşleri Müdürlüğünde bulundu. “Yahya Kemal’e Göre Türk Kimliği ve Görüşlerinin Kamuoyundaki Yansımaları” konulu teziyle doktor oldu. Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı ve bu üniversiteden emekli oldu. 

Sait Başer, otuz yılı aşkın bir süredir Türk kültürü ve düşünce hayatına dair yazdıklarıyla, söyledikleriyle tanındı. “Türk Müslümanlığı”, “Töre”, “Kut” kavramlarını hakiki manasıyla ilk defa kendisi dile getirdi. Bu kavramlar etrafında yoğunlaşan ilmî ve fikrî mesaisi ile konuların kamuoyunda sistemleşmesine ve kültür hayatımızda yerleşmesine vesile oldu. Çeşitli üniversitelerde, vakıflarda ve derneklerde gerek dersleri, sohbetleri gerekse fiilî çalışmalarıyla hizmet etti. Nihad Sami Banarlı külliyatını hazırladı. Kültür hayatımıza yeni yeni isimlerin ve kalemlerin katılmasına ön ayak oldu. Kitapları muhtelif yayınevlerinden çıkan Sait Başer birçok gazetede ve bu arada Türk Edebiyatı, Türk Yurdu, Doğu Türkistan’ın Sesi, Kültür Dünyası dergilerinde de yazdı.

Dr. Sait Başer’in sayısız makalesi yanında 10 civarında da eseri bulunuyor. Eserlerinden bazılarının adlarını verelim:

 

Türk Münevverinin Müşterek Fikir ve İman Zemini 

Gök Tanrı’nın Sıfatlarına Esmâü’l-Hüsnâ Açısından Bakış 

Kutadgu Bilig’de Kut ve Töre

Yahya Kemal’de Türk Müslümanlığı 

Toplumsal Aklı Anlamak

Türk İnanma ve Anlama Modeline Dair 

Anlama Krizi

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön