DUYURU

Mamut Art Project 2017 başladıProjenin direktörü Seren Kohen, sanatçıların mezun olduktan sonra galerilere, küratörlere ulaşmak için çok çabaladıklarını, projeyle amaçlarının bu dönemi biraz hızlandırmak olduğunu söyledi. Kohen, "Sanatçılar ile küratörler, galericiler ve koleksiyonerler arasında bir bağ kurmak istiyoruz. İkinci amacımız ise birazcık daha genç sanatçılar olduğu için uygun olduğundan genç koleksiyonerler kitlesini biraz genişletmek. Bu sene bin adet başvuru aldık, başvuruları internet üzerinden kabul ediyoruz. Daha sonra 5 kişilik jürimiz başvuruları değerlendiriyor. Her sene jüri değişiyor bu sene jürimiz Akkök Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Ali Raif Dinçkök, günümüzün en önemli kavramsal sanatçılarından Sarkis, sanat danışmanı Elif Bayoğlu, küratör ve yazar Övül Durmuşoğlu ile güncel sanat eleştirmeni Murat Alat’tan oluştu" dedi.

 

Jürinin bu başvuruları değerlendirip sergilenecek 50 kişiyi seçtiklerini belirten Kohen, "Sergide 500’ün üzerinde eser var. Sergi çarşamba gününden pazar gününe kadar tam 5 gün sürecek. Sergi ziyaretçilere açık, sergi sonunda sanatçılarla biz 4 ay daha çalışmaya devam ediyoruz. Bu dört ayın sonrasında sanatçıları kariyerlerinde ilerlemeleri için bırakıyoruz. Sanatçı burada işini sergilemek için hiçbir şekilde hiçbir bedel ödemiyor. Buda bizi diğer fuarlardan çok ayrıştırıyor.Bu genç sanatçılar belki bir iki karma sergi belki mezuniyet projelerinde yer almış olabilir. Ama gerçek anlamda kişisel iyi bir yerde sergi açmış sanatçıları, galerilerle çalışmış olan sanatçıları projeye kabul edemiyoruz. Ziyaretçiler burada 50 farklı sanatçı keşfetmeye gelmeliler. Her sanatçının kendi dilini, ne anlattığını görmeye gelmeliler. Projemiz 26-30 Nisan tarihleri arasında Küçükçiftlik Park’ta sabah 11 akşam 20.00 arasında olacak" diye konuştu.

 

"Eserlerimde sanal hayatın insanları nasıl yalnızlaştırdığını anlatmaya çalıştım"

 

Eseri sergilenen genç sanatçı Mert Keskin, Dijital Art üzerine çalıştığını ve bunun Türkiye'de de yaygınlaşmasını istediğini aktardı. Keskin, "Mamut Art Project zaten yıllardır düzenlenen bir proje. Genç sanatçılara eserlerini sergilemek için büyük bir şans tanıyorlar. Ekipman, kurulum, proje öncesi ve sonrası destek olsun gençler ve yeni sanatçılar için uygun ve özel bir yer. Dijital Art ile ilgileniyorum. Eserlerin ana teması günümüzdeki sanal hayatın bizleri aslında ne kadar yalnızlaştırdığından bahsediyor onu anlatmaya çalıştım. Sonsuz ekranlara bakıp duruyoruz. Sürekli ellerimizde telefonlar, bilgisayaralar, tabletler var. İnsanlar gerçek kendi hayatlarını artık bir kenara bırakıp o sosyal mecralardaki online hayatlarını daha fazla düşünmeye başladılar, orayı daha parlak göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Anılarını orada paylaşıyorlar, bütün her şey orada dönüyor artık. Bende eserlerimde bunu anlatmaya çalıştım. İnsanların aslında bu dünya ile daha çok yalnızlaştığını betimlemeye çalıştım" açıklamalarında bulundu.

 

Türkiye’de açtığı ilk sergisi olduğunu dile getiren Keskin, "Aslında daha evvel yurt dışında birçok sergiye katıldım. Daha çok yurt dışını düşünüyorum ama Türkiye’de de artık bundan sonar fırsatlar olursa hepsini değerlendirmek istiyorum. Bu aslında dijital bir kolaj tridi grafikler mevcut bildiğiniz kolaj materyalleri gibi hepsini tek tek keserek belli bir bütünlük oluşturdum. Bildiğiniz kağıt kolaj mantığının dijitalleşmiş hali aslında. Umarım Dijital Art Türkiye’de de dünyadaki olduğu gibi yerini bulmaya başlar" ifadelerini kullandı. 

 

Kaynak: IHA

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön