DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Hattat, Levent Karaduman, “Gelenekten Geleceğe Türk Sanatları” başlıklı bir konuşma yapacak.Bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde Hattat Levent Karaduman, “Gelenekten Geleceğe Türk Sanatları” başlıklı bir konuşma yapacak.

 

Levent Karaduman Kimdir?

 

1978 yılında Bartın’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra İstanbul’a yerleşti. Orta ve lise eğitimi ile birlikte İslami ilimleri tahsil etti. 12 yıl süren tahsili esnasında 1992 yılında eski hat örneklerini inceleyerek çalışmalar yapan sanatçı, 1995 yılında hattat ve ebrucu Fuat Başar’dan sülüs ve nesih hat meşkine başladı. 2003 yılında icazet alarak kendi özgün eserlerini yurt içinde ve yurt dışında açılan sergilerle sanatseverlerin beğenisine sundu. 

Çeşitli kurum ve kuruluşlarda hat hocalığı yaptı. Hat sanatını estetik açıdan çizgi bilimi olarak değerlendirip bu alanda araştırmalar ve incelemelerde bulundu. Bu yöndeki çalışmalarını sürdürüyor. Kendisinin yurt içinde ve yurt dışında bir çok özel koleksiyonda eserleri bulunuyor. 

Hatta Karaduman, çoğu birbirinden farklı şekilde tasarlanmış 136 hilye-i şerif, 50 civarında istif, aralarında Şekerzâde Mehmet Efendi ve Derviş Ali gibi üstadların da bulunduğu 50 civarında Kur’an-ı Kerim, kıt’a ve hilye-i şerif'i restore, tashih ve taklit ederek eksiklerini tamamladı. Celi sülüste Sami Efendi, sülüs-nesihte Mehmet Şevki Efendi ekolünü takip etti ve tarih boyunca yapılmış olan 1000 civarındaki besmele istifine ilâveten 18 yeni besmele istifi yaptı.

Çeşitli cami, çeşme, tekke ve türbelerde de eserleri vardır. Klasik hat sanatı çizgisi dâhilinde modern ve çağdaş eserler üretmeye devam ediyor. Çalışmalarına Küçükayasofya’da bulunan atölyesinde sürdürüyor.

Giriş serbesttir.

Başlama saati. 17.00VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön