DUYURU

Aydemir: Çocukları öldüren dünya helal dünya değildirEdebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından verilen “ESKADER 2016 Kültür Sanat Ödülleri” sahiplerini buldu. Farklı kategorilerde 28 ödülün verildiği tören, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Etkinlikte konuşan ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, insanların vicdanlarını unuttuğunu ve kalplerini hatırlaması gerektiğini söyledi.  Aydemir, yaşanan toplumsal olaylara dikkati çekerek, “Bakmaya kıyamadığımız masum yüzlü çocuklar bu dünyada ölüyorsa, hain bombalar ve füzelerle narin bedenleri paramparça oluyorsa, yağmur damlası kadar küçük elleri insanlık görmüyorsa, ah kalbini kullanmayı unutan insanlık, ruhu paslanan, içi çamurlanan insanlık, çocuklarını öldüren dünya asla helal dünya değildir. Asla ulvi, kutsal ve değerli bir dünya değildir” dedi.   Aydemir, kültür ve sanata her dönemde ihtiyaç olduğunu belirterek, “Biz sönmüş yanardağ değiliz. Dünyaya söyleyecek sözlerimiz bitmedi daha sanatla yere düştük, yine onunla doğrulacağız. Tıpkı kuğunun ihtişamla silkinip, sudan çıkışı gibi. O yüzden kültür, sanat ve edebiyat kaygımız var.” diye konuştu.  Bu yıl verilen ödüllerden bazıları şöyle: Araştırma alanında “Türk Kağanlığı ve Türk Bengü Taşları” eseriyle Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, düşünce alanında “Türk Dikkati” eseriyle Doç. Dr. Fatih Şeker ödül aldı.  Hikaye dalında “Işıklar Açık Kalsın” eseriyle Mehmet Kahraman ve “İnceleme” alanında “Öykümüzün Sınır Taşları” eseriyle Necip Tosun ödüle layık görüldü. Roman dalında “Kuğu Boynu” eseriyle Ayşegül Genç’e, Şehir Yazıları alanında “Çizgisiz Defter” eseriyle Akif Emre’ye ödül verildi. Resim dalında Hülya Yazıcı’ya ödül verilirken, “ESKADER Üstün Hizmet Ödülü” kategorisinde de Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Prof. Dr. Suphi Saatçi ve yayıncı Erol Kılınç ödül aldı.      

 

Prof. Dr. Teoman Duralı’ya da “Canlılar Sorununa Giriş ve Biyoloji Felsefesi” çalışmasıyla özel ödül verildi.    VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön