DUYURU

Necip Fazıl'ın ‘Sabır Taşı' izleyicilerle buluştuYerli yazarların eserlerine son yıllarda sahnelerinde daha çok yer vermeye başlayan Devlet Tiyatroları, bu kez 1940 yılında yazılmış ve bugüne kadar hiç sahnelenmemiş mistik bir eseri sahneye taşıdı.

 Türk tiyatrosunda mistisizmin önemli örneklerinden biri olan ve ‘Muradına Eren Kız’ ismiyle de anlatılagelen bu fantastik masal, aynı zamanda Devlet Tiyatrolarında sahnelenen üçüncü Necip Fazıl eseri oldu.

 Necip Fazıl’ı, ‘Bir Adam Yaratmak’ isimli eseriyle ilk kez 21 yıl önce sahnelerine taşıyan Devlet Tiyatrolarının, geçtiğimiz sezon sahnelediği ‘Para’ isimli oyun ise yine kapalı gişe oynamıştı.

 Duygusal Yoğunluğu Oldukça Yüksek Bir Oyun

 Şiirsel ve masalımsı anlatımıyla seyircisini düşsel bir atmosfere çeken ‘Sabır Taşı’, sabrın ve iyiliğin sembolü olan bir genç kızın başından geçenleri anlatıyor.

Sembolist tiyatro anlayışının izlerini taşıyan eser, dekorundan kostümüne, aksesuarından ışığına Devlet Tiyatrolarında büyük özenle hazırlandı. 

Sevgisi için nefsini unutan, dileklerini kaybetmeyi ve hatta yok olmayı seçenlerin yaşamlarından izler bulacağı ‘Sabır Taşı’nda duygu yoğunluğu ise oldukça yüksek.

Servet Aybar’ın yönettiği Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı oyunda; Aslı Artuk Şener, Özlem Gür, Ayla Alevok, Eda Yılmaz Yener, Bülent Türkmen, Yasin Erol, Betül Tirben, Aral Seskır, Rıza Eliaçık ve Berkan Görgün rol alıyor. ‘Sabır Taşı’ isimli oyun Aralık ayı boyunca Stüdyo Sahnede seyirciyle buluşacak.VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön