DUYURU

Ümmetin şiiri yetimin türküsüRoman, deneme ve araştırma eserleriyle kültür dünyamızın yılmaz savaşçılarından bir olan merhum Mustafa Miyasoğlu’nun oğlu Emre Miyasoğlu babasının izinden gidiyor.

 

Bugüne kadar gerek akademik ve gerekse edebî anlamda birçok eserin altında imzası olan oğul Miyasoğlu, roman, hikâye ve tercüme türünde eserler verdi.

 

Miyasoğlu, son yıllarda Hece, Yedi İklim, Edebiyat Ortamı, İstanbul Bir Nokta, Ay Vakti, Temmuz gibi edebiyat dergilerinde yayımladığı şiirlerini ‘Bir Yetim Türküsü’ adıyla kitaplaştırdı. Eser, Temmuz Kitap’tan çıktı. 

 

TEK SANCAK, TEK ÜMMET 

 

Derdi; davası olan bir şair Emre Miyasoğlu. Salt edebiyat için yazmıyor şiirlerini. Dünyanın derdini, kederini, acılarını taşıyor şiirin omuzlarında. 

 

Toplamda otuz iki şiirden ve seksen sayfadan müteşekkil olan bu şiir kitabı, şairin “Babam ve hocam Mustafa Miyasoğlu’nun aziz hatırasına” ithafıyla başlıyor.

 

Şiirlerinin hepsinde ümmetin hikâyesinin izleri var. Şairinin de ifadesiyle: “İslam ümmetinin onlarca farklı bayrak ve sonradan çizilmiş sınırlarla ayrıldığı bir dünyaya karşı, tek sancak ve tek ümmet hülyasının türküsü” olma gayesiyle yazılmış şiirler toplamı bu kitap. 

 

“Kayboldu seninle Babil’den Kartaca’ya tüm şehirler

 

Cengiz geri geldi baba, yanıyor kitaplığın

 

Küllerinden kan damlıyor Bağdat’ın.

 

Buda’nın gözünden Arakan akıyor

 

Kudüs, Şam, Kabil, Kahire ölümüne karanlık.

 

Kumarbaz Akdeniz verdiği her umudu misliyle alıyor

 

İntikam alıyor Bahtunnasır, tarihin çocuklarından.”

 

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön