TÜRK EDEBİYATI ARAŞTIRMALAR DERGİSİ


Sevgili Genç Sanat okuyucuları,

Nisan ayı, Tercüman gazetesinin yayım hayatına başlaması (22 Nisan 1883) hasebiyle Türk dünyası için büyük bir öneme sahiptir. Dönemin yoğun baskılarına rağmen hiç sansüre uğramaması ve 35 yıl boyunca kesintisiz olarak devam etmesi şüphesiz büyük bir başarıdır. Bu başarının mimarı olan ve Türk dünyası için hayatı boyunca hiç durmadan çalışan, ter döken İsmail Bey Gaspıralı’yı ve onun fikirlerinin aynası olan Tercüman gazetesini anmak bizim için gurur vericidir.

Bu ayki sayımıza Muhammed Polat’ın gerilim dozu yüksek bir hikâyesiyle başlıyoruz. Ardından Ömer Faruk Yazıcı’dan biri şişman, biri yaşlı, biri de kör olan birbirinden farklı üç yaşlı kadının manzum hikâyesini dinliyoruz. Merve Köken ise bizi Doğubayazıt’ın o büyülü diyarlarına, İshak Paşa sarayına götürüyor. Ufuk Aykol da İsmail Bey Gaspıralı’nın dil anlayışına ışık tutuyor. Öyle ki “dilde birlik” ifadesine sıkıştırdığımız Gaspıralı’yı ve Tercüman gazetesini yeni bir gözle, tekrar okumamıza olanak sağlıyor. Mert Can Aksoy, şairin bakışı açısı üzerine bir denemesi ile şiir bölümümüzün kapılarını aralıyor. Yelda Nur Özer, Seçil Yaman, Merve Taşdelen ve Can Yalçın şiirleriyle bu ayki sayımızda yer alıyorlar. Kadın şairlerimizin bu sayımızda çoğunlukta olması da dikkate değer bir nokta. Selami Özkan ise mahallelerimizin unuttuğumuz eski renklerini bize hatırlatıyor. Emirhan Kanık da zaman kavramını sorgulayarak öyküsünde işliyor. Ali Oktay Özbayrak, Latin Amerika rüzgârıyla bize genç öykücülerin pusulasını gösteriyor. Neslihan Çelik ise geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Türkolog Eralp Alışık Hocamızın anısına kendisinin hayatını ve çalışmalarını kaleme aldı. Nur Gültekin de Eralp Hocamıza yazmış olduğu bir mektubu bizlerle paylaştı. Türkoloji alanına yaptığı büyük katkılardan ötürü hocamıza şükranlarımızı sunuyor ve Allah’tan kendisine rahmet diliyoruz. 

Son olarak bu sayımızda da geniş bir yelpazeye ve farklı renklere sahibiz. Gün geçtikçe de bu renklerimizin artacağını ümit ediyoruz. Keyifle okumanız dileğiyle... 

 

 

TAKİP

Muhammed Ali POLAT / hikâye

ÜÇ YAŞLI KADIN

Ömer Faruk YAZICI / manzum hikâye

BİNBİR GECE MASALLARI ESİNTİSİ

Merve KÖKEN / gezi

NEŞRİNİN 135. YILINDA TERCÜMAN GAZETESİNDE “LİSAN-I TÜRKΔ

Ufuk AYKOL / makale

ŞAİRİN BAKIŞI ÇARPKINDIR

Mert Can AKSOY / deneme

ATLARIMIZI ALINLARINDAN VURDULAR

Yelda Nur ÖZER / şiir

AH MUALLA

Seçil YAMAN / şiir

VARLIKTAKİ YOKLUK

R. Merve TAŞDELEN / şiir

YÂRENDE BİR YÂR

Can YALÇIN / şiir

MAHALLENİN RENKLERİ

Selami ÖZKAN / deneme

ZAMAN

Emirhan KANIK / hikâye

PUSLU ÖYKÜLER ATLASINDA GENÇ ÖYKÜCÜNÜN PUSULASI

Ali Oktay ÖZBAYRAK / deneme

DR. C. ERALP ALIŞIK

Neslihan ÇELİK / anma

ERALP HOCA’YA MEKTUP

Nur GÜLTEKİN /mektup

UZUN HİKÂYE

Bayezid ÇAY / sinema

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön