TÜRK EDEBİYATI ARAŞTIRMALAR DERGİSİ


Sevgili Genç Sanat okuyucuları,

 

Ramazan ayını yarıladığımız şu günlerde öncelikle yaklaşan Ramazan bayramınızı tebrik ederiz. Fark edeceğiniz üzere haziran sayımız önceki dört sayımızdan daha hacimli ve renkli. Öyle ki ay sonuna kadar size eşlik edebilecek bir sayı olduğu kanaatindeyiz. 

Bu ayki sayımıza Ali Ayçil röportajı ile başlıyoruz. Kendisi de genç bir şair olan Mert Can Aksoy’un hazırlamış olduğu sorulara Ali Ayçil içtenlikle cevap veriyor. Son şiir kitabı olan Bir Japon Nasıl Ölür odağında ilerleyen röportajın arşivlik olduğunu söylemek mümkün. Muhammed Ali Polat’ın, Calabur Gölü’nde başlayan hikâyesini gerginlikle takip edeceksiniz. Zeynep Nur Tiryaki, Yarım Kalan Hikâye’siyle bizleri sıcak bir kitapçıya davet ediyor. Puslu Öyküler Atlası’nda yeni bir rota: Ali Oktay Özbayrak, bu sefer dümeni Adam Johnson’a kırıyor. Özellikle genç hikâyeciler için farklı bir bakış açısı oluşturuyor. Önceki sayılarımızda olduğu gibi bu sayımızda da şiir bölümünün açılışını Mert Can Aksoy Şiir İçin Şiir yazısıyla yapıyor. Ömer Faruk Yazıcı, Ömer Üzümcü, Bâlâ Ceylan, Ahmet Alparslan Aktaş, Gül Yıldız Ermiş ve Ömer Faruk Utar şiirleriyle bizlerle eşlik ediyor. Yelda Nur Özer ise Okur ve Fildişi Kule yazısıyla, okurun gizli dünyasına bir kapı aralıyor. Hilal Özcan, gözlerimizden ve belki de gönüllerimizden de ırak olan Kaşkay Türkleri üzerine eğiliyor. Kaşkayların kısaca tarihine değindikten sonra kültürlerini ve edebiyatlarını bizlere tanıtıyor. Böylelikle uzakları yakın ediyor. Ahmet Şimşek’in, Oltamda Yusufçuk hikâyesi ile dışarıdan mutlu görünen bir ailenin iç çatışmasına tanık oluyoruz. Ardından Selami Özkan’ın, Oğuz Atay’a yazmış olduğu samimi ve içten mektup bizleri karşılıyor. Bir lise talebesi olan Atakan Yanık, Gerçekliğin Kapısı denemesiyle yer alıyor. Gezi yazarımız Merve Köken, bu sefer bizleri bir ilkokula götürüyor. Buradaki öğrencilerle yaşadığı anları bizlerle paylaşıyor. Gülsüm Kuş ise yakın zamanda çıkmış olan Abidin Dino’nun Toplu Yazıları kitabını bizlere tanıtıyor. Ferahfeza, Okuma ve Yazma Hikâyeleri’ni inceliyor. 

Bu ay da çok renkli ve dolu bir sayıyla sizlerleyiz. Herkese keyifli okumalar dileriz. ❰

 

Enver AYKOL / editör

 

 

“BİR JAPON NASIL ÖLÜR” ODAĞINDA ALİ AYÇİL İLE RÖPORTAJ

Mert Can AKSOY / röportaj

CALABALUR GÖLÜ

Muhammed Ali POLAT / hikâye

YARIM KALAN HİKÂYE

Zeynep Nur TİRYAKİ / hikâye

PUSLU ÖYKÜLER ATLASINDA DÜMENİ KIRMAK:  ZAMANI AŞAN METİNLER IŞIĞINDA ADAM JOHNSON

Ali Oktay ÖZBAYRAK / deneme

ŞİİR İÇİN ŞİİR

Mert Can AKSOY / deneme

ÖLÜLERİN DÜĞÜNÜ

Ömer Faruk YAZICI / şiir

ZAMANA DAİR

Ömer ÜZÜMCÜ / şiir

SİLİNEN MISRALAR

Bâlâ CEYLAN /şiir

ORKİDE YAZI

Ahmet Alparslan AKTAŞ / şiir

ÇIĞLIK

Gül Yıldız ERMİŞ / şiir

CİNNET

Ömer Faruk UTAR / şiir

OKUR VE FİLDİŞİ KULE

Yelda ÖZER / makale

KAŞKAY TÜRKLERİ

Hilal ÖZCAN / makale

OLTAMDA YUSUFÇUK

Ahmet ŞİMŞEK / hikâye

OĞUZ ATAY’A MEKTUP

Selami ÖZKAN / mektup

GERÇEKLİĞİN KAPISI

Atakan YANIK / deneme

ORADA BİR KÖY VAR UZAKTA

Merve KÖKEN / gezi

ABİDİN DİNO TOPLU YAZILAR

Gülsüm KUŞ/ inceleme

BİRLİKTE OKUNMASI GEREKEN İKİ KİTAP: OKUMA HİKÂYELERİ 

VE YAZMA HİKÂYELERİ 

Ferahfeza / inceleme

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön