TÜRK EDEBİYATI ARAŞTIRMALAR DERGİSİ


BAŞLARKEN

Enver AYKOL / editör

 

Sevgili Genç Sanat okurları,

Bu ay önceki sayılarımızdan farklı olarak bir hikâye ile sizleri karşılıyoruz. Zenan Yağız, daima koşan fakat hayata hep geç kalan bir gencin hikâyesini anlatıyor. Zeynep Nur Tiryaki, rüya ile gerçeklik arasında delilik konusunu irdeliyor. Yelda Nur Özer ise edebiyat tarihimizde yaşamı ve özellikle de intiharı ile bir hayli dikkat çekici olan Beşir Fuad’ı kaleme alıyor. Yazısında aynı zamanda Beşir Fuad’ın arkasında bıraktığı etkilere de yer veriyor. Ömer Üzümcü ve Ahmet Alparslan Aktaş şiirleriyle yer alıyorlar. Merve Köken ise bu ay bizleri Batum’a götürüyor. Derviş Öğüt, gizemli bir hikâyeyle bizlerle. Mesut Yanık ise platonik bir aşkın insana neler yaptırabileceğini gözler önüne seriyor. Mehmet Neşet Turgut, Orada Görüşürüz filmini farklı açılardan ele alıyor. Maskelerin oluşturduğu metaforları bizlere sunuyor. Selami Özkan ise bu sayımızda Tanpınar’a sesleniyor. Tansılu Altay, Ayaz Ğıylecev’ini Yara adlı eserini inceliyor.

Ayrıca Twitter hesabımızdan yaptığımız çekilişin de sonuna geldik. Çekiliş sonucunda kitap kazananlar: @Muhammeddbayrak, @diziciniz2, @abidinsakin, @kimyaSifa; yedekler @HafsaCubuk, @gecekarayel, @mtoreyil, @Cihadtr. Çekilişi kazanan arkadaşlar kargo için iletişim bilgilerini Twitterdan bizimle paylaşabilirler. Bir hafta içinde bizimle iletişime geçilmediği takdirde kitap bir sonraki yedeğe verilecektir. 

Herkese keyifli okumalar dileriz. 

 

 

 

 

İÇİNDEKİLER

 

YİTİK

Zenan YAĞIZ / hikâye

 

OGUTO KURİYANA

Zeynep Nur TİRYAKİ / hikâye

 

KAPIYI ARALIK BIRAKAN 

BİR MÜNTEHİR

Yelda Nur ÖZER / makale

 

EFSUNKÂR

Ömer ÜZÜMCÜ / şiir

 

UD

Ahmet Alparslan AKTAŞ / şiir

 

HUDUTSUZ BİR TUTKU

Merve KÖKEN / gezi

 

BARAJ

Derviş ÖVÜT / hikâye

 

UÇURUM BAKIŞLI KIZ

Mesut İlkay YANIK / hikâye

 

KÖTÜLÜĞÜN MASKESİNİ 

DÜŞÜREN BİR FİLM

ORADA GÖRÜŞÜRÜZ 

Mehmet Neşet TURGUT / sinema

 

TANPINAR’A MEKTUP

Selami ÖZKAN / mektup

 

YARA

Tansılu ALTAY / inceleme

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön