TÜRK EDEBİYATI ARAŞTIRMALAR DERGİSİ


Geçtiğimiz ay iki büyük değerimizi kaybetmenin acısını yaşadık. Dünya çapında nam salmış, İstanbul’un gözü olarak bilinen Ara Güler ile şiirimizin Beyaz Kartalı olan Bahaettin Karakoç’u bütün hürmetlerimizle anıyoruz. 

Bu ayki dosya konumuz “Âşıklık Geleneği” ve sayımıza Özkul Çobanoğlu ile âşıklık geleneği üzerine yapmış olduğumuz söyleşimizle başlıyoruz. Sorularımızı içtenlikle cevaplayan Çobanoğlu, âşıklık geleneği ve üzerine yapılan akademik çalışmalar konusunda bizleri aydınlatıyor. Feridehanum Useinova, Kırım Tatar halk şairleri olan kedayları anlatırken aynı zamanda saz şairlerinin geniş bir coğrafyaya hâkim olduklarını bizlere sunuyor. Cansu İrmak ise Çıldır’daki âşıklık geleneğinin geçmişini ve bugün bu geleneği devam eden âşıkları inceliyor. 

Bahaettin Karakoç’un yeğeni olan Gökhan Karakoç, amcasıyla olan hatıralarını da içerem Kır Saçlı Kartal yazısıyla aile hayatından, şiir dünyasına Karakoç’u bizlere anlatıyor. Veli Dalbudak, Hasret Şerare, Ekrem Müftüoğlu, İbrahim Akçay ve Azerbaycan Türkü olan Fuad Caferli şiirleriyle bu ay bizlere eşlik ediyor. Gülsüm Kuş ise mazideki İstanbul’u atiye taşıyan ve birçok başarıya imza atan Ara Güler’i bizlere anlatıyor. Yüksel Bulut’un Çikolata Savaşları hikâyesi, farklı tarzı ve üslubuyla dikkatleri üstüne çekiyor. Mesut İlkay Yanık da yetiştirme yurdundan kaçmak için planlar yapan üç arkadaşın hikâyesiyle bu sayımızda yer alıyor. Dur durak bilmeyen Merve Köken, Anadolu serüvenlerine devam ediyor. Bu ayki yazısında bizleri, eşsiz güzelliklere sahip olan Mardin’e sürüklüyor. Ufuk Aykol, Memlûklu bir seyyah olan İbn Ecâ’nın seyahatnamesini inceliyor.

Bütün okurlarımıza keyifli okumalar dileriz...

 

Enver AYKOL / editör

 

 

İÇİNDEKİLER

ÖZKUL ÇOBANOĞLU İLE SÖYLEŞİ

Enver AYKOL / söyleşi

KIRIM TATAR HALK ŞAİRLERİ: KEDAYLAR

Feridehanum USEİNOVA / makale

ÇILDIR’DA YAŞAYAN ÂŞIKLIK GELENEĞİ

Cansu İRMAK / makale

KIR SAÇLI KARTAL 

BAHAETTİN KARAKOÇ

Y. Gökhan KARAKOÇ / anma

AFRİKA'NIN GÖZYAŞLARI

Veli DALBUDAK / şiir

BİR KEDİNİN AĞRILARI

Fuad CAFERLI / şiir

ŞIMARIK GÖKYÜZÜ

Hasret ŞERARE / şiir

NAZ

Ekrem MÜFTÜOĞLU / şiir

ÇIĞLIK

İbrahim AKÇAY / şiir

ARA GÜLER 

Gülsüm KUŞ / anma

ÇİKOLATA SAVAŞLARI

Yüksel BULUT / hikâye

YETİŞTİRME YURDUNDA 

Mesut İlkay YANIK / hikâye

İBN ECÂ SEYAHATNÂMESİ

Ufuk AYKOL / inceleme

BİR MİSAFİRLİK SERÜVEN

Merve KÖKEN / gezi

VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön